Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Anglii bují rasimus a xenofobie. Za všechno mohou média, říká novinář

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

Londýn - Po referendu o brexitu se atmosféra ve Spojeném království vyhrotila, píše zpravodaj britského listu The Guardian Joris Luyendijk. Rasismus podle něj v zemi bují, bulvár xenofobii přiživuje a vláda proti tomu nedělá nic.

"V úterý jsem v londýnském parku pozoroval, jak si mé děti hrají s jinými dětmi. Chtěl jsem je přivolat, ale zarazil jsem se. Mé děti v Británii strávily téměř celý život a mají bezchybnou angličtinu, ale já mám znatelný nizozemský přízvuk. Kdybych na své děti zavolal, tak by si o nich ostatní děti myslely, že jsou cizinci. Před šesti měsíci by mě nic podobného nenapadlo," napsal Luyendijk.

Něco v Anglii hnije. Problém netkví v tom, že všichni Angličané jsou rasisti a xenofobové, tak tomu opravdu není. Hlavní překážkou je skutečnost, že Angličané, kteří rasisti jsou, mají po brexitu pocit vítězství a dojem, že si mohou dělat co chtějí.

Úroveň anglického listu The Daily Mail zase klesla o něco více. List publikoval devět malých fotografií telefonujících řidičů náklaďáků a přidal k události následující titulek: "Sedmnáct řidičů náklaďáku z ciziny telefonovalo při rychlosti 80 kilometrů v hodině." Klíčové je to, že řidiči jsou z ciziny, a tudíž nebezpeční. The Daily Mail podobné články publikoval v hojné míře už v minulosti. Můj "oblíbený" titulek, který se objevil na přední straně, zněl následovně: "Vrazi a násilníci z EU, které se nám nepodařilo deportovat."

Vědecké studie dokládají, že lidé snadno uvěří negativním předsudkům. Naše mozky si s větší pravděpodobností zapamatují negativní informace než pozitivní. Pro skupiny, vůči kterým už máme negativní předsudky, toto tvrzení platí dvojnásob. Novináři by tak měli etnickou či náboženskou příslušnost zmiňovat pouze tehdy, když se přímo vztahuje k obsahu zprávy. Titulek "řidiči náklaďáků z ciziny " toto kritérium nesplňuje, tedy pokud si nemyslíte, že britští řidiči nikdy za volantem netelefonují.

Londýnský finanční sektor, ve kterém jsem pracoval, byl plný evropských emigrantů, kteří mi říkali, že si zde poprvé nepřipadají jako cizinci. "Je to jakoby neviděli barvu mé pleti," říkali bankéři alžírsko-francouzského či turecko-německého původu.

Přesuňme se do současnosti a můžeme být svědky toho, jak žena polského původu v televizním pořadu stanice BBC říká, že už se v Anglii necítí vítána. Publikum ji tehdy vypískalo, lépe snad její výrok už potvrdit nemohlo. Británie je teď zemí, ve které premiérka vyzývá firmy k tomu, aby zveřejňovaly seznamy cizinců, které zaměstnávají.

Témata:  Velká Británie rasismus

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2025 12:58

Katastrofální situace v Pásmu Gazy: Izrael už necílí jen na Hamás, ale i na zisk dalšího území

Izrael zásadně mění svůj přístup k situaci v Pásmu Gazy. Premiér Benjamin Netanjahu oznámil novou vojenskou strategii, která počítá s postupným obsazováním částí palestinského území. Tento vývoj přichází v momentě, kdy světová pozornost slábne – částečně i kvůli šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi, který ji přesměroval jinam. Vyhlášením nové obchodní války rozvířil mezinárodní agendu a odvedl zrak od humanitární katastrofy, která se v Gaze dál prohlubuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy