Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko se boje nebojí. Většina Poláků by kvůli Rusku poslala vojsko do Pobaltí

Varšava
Varšava
Foto: Pixabay

Varšava - Polsko-ruské vztahy nebyly v moderní době nikdy dobré, ale za poslední měsíce se obzvlášť zhoršily. Dle aktuálního průzkum by téměř tři čtvrtiny obyvatel Polska poslaly armádu své země do pobaltských států v případě ruské agrese.

Pro přímý vojenský zásah se ve výzkumu polského institutu Ibris vyslovilo 71 procent dotázaných, zatímco loni to bylo 63 procent. Polsko je stejně jako Estonsko, Litva a Lotyšsko členem NATO.

Současná polská konzervativní vláda razí patriotismus jako jednu ze svých zásadních hodnot a Rusko považuje za potenciální hrozbu pro bezpečnost východní Evropy.

Varšava usiluje o zvýšení přítomnosti jednotek NATO na svém území a říjnový přesun ruských raketových systémů Iskander do Kaliningradské oblasti poblíž polské hranice označila za "velmi alarmující".

Průzkum provedený v září na vzorku 1100 obyvatel Polska ukazuje, že téměř polovina (44 procent) z nich je ochotna riskovat pro obranu vlasti zdraví či život.

Témata:  Polsko Rusko průzkumy

Související

Aktuálně se děje

10. března 2026 8:28

Zemřel cestovatel Leoš Šimánek (†79). Jeho život byl velkým dobrodružstvím

Českou cestovatelskou obec zasáhla smutná zpráva na začátku tohoto březnového týdne. Ve věku 79 let zemřel cestovatel a spisovatel Leoš Šimánek. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy