Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soudce tribunálu OSN byl zatčen po pokusu o puč v Turecku. A v Haagu protestují

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Ankara/Haag – Turecké úřady po červencovém pokusu o puč zatkly i Turka, který je členem soudu OSN. Oznámil to dnes v Haagu předseda tohoto soudu Theodor Meron.

Turek Aydin Sedaf Akay je podle Merona stále ve vězení, byla prý také porušena jeho diplomatická imunita. Akay je soudcem zvláštního orgánu OSN, který převzal agendu tribunálů pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii a ve Rwandě.

Meron coby předseda tohoto orgánu, nazvaného Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT), dnes na jeho zasedání uvedl, že Akay je ve vězení od 21. září. Podle něj jde o první porušení imunity soudce soudu OSN

Ankara prý dosud nepovolila zástupcům soudu ho navštívit. „Vyzvali jsme k jeho propuštění a zastavení všech kroků turecké justice vůči němu," řekl Meron.

V době svého zatčeníměl soudce zasedat v odvolacím procesu se rwandským politikem Augustinem Ngirabatwarem, který byl v roce 2012 odsouzen ke 35 letům vězení za genocidu. Kvůli Akayově zatčení muselo být odvolací řízení pozastaveno, řekl Meron.

Někdejší diplomat Akay byl od roku 2009 soudcem Mezinárodního trestního tribunál pro Rwandu (ICTR) a později se stal soudcem MICT, který agendu tribunálu soudícího zločiny genocidy ve Rwandě převzal v roce 2012. MICT má celkem 25 soudců.

Témata:  Turecko OSN (Organizace spojených národů) soudy

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.