Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dobývání vesmíru začalo? Lucembursko předložilo zákon na těžbu v kosmu

Vesmír
Vesmír
Foto: Pixabay

Lucemburk - Lucemburská vláda jako první v Evropě předložila zákon vytvářející právní podmínky pro těžbu nerostů na planetkách a jiných nebeských tělesech.

Norma má začít platit od příštího roku, řekl dnes v Lucemburku ministr hospodářství Etienne Schneider. Lucembursko se chce stát evropským centrem výzkumu a vývoje v dobývání surovin ve vesmíru, napsala agentura DPA.

"Cílem je vytvořit pro podniky a investory bezpečné právní prostředí," prohlásil Schneider. "Je důležité dostat do Lucemburska celý výzkum a vývoj (v této oblasti)," dodal. První průzkumná mise by měla být zahájena během příštích tří let, oznámil lucemburský premiér Xavier Bettel.

V Lucembursku již podle Schneidera budují své evropské pobočky obě americké firmy, které momentálně dominují v této ekonomické oblasti. Zájem prý projevilo i dalších 20 společností z celého světa.

Na základě zákona mají být udělovány licence pouze pro jednotlivé striktně nevojenské mise, ne firmám jako takovým. O povolení mohou žádat společnosti registrované v Lucembursku bez ohledu na státní příslušnost majitelů.

Zákon podle Schneidera neupravuje vlastnictví nebeských těles, jen materiálů na nich těžených. Proto je prý v souladu s takzvanou Kosmickou smlouvou z roku 1967, která zakazuje státům přisvojit si nebeská tělesa, ale umožňuje civilní využití vesmíru.

Témata:  Lucembursko vesmir

Aktuálně se děje

14. dubna 2025 20:46

Česko hlásí další saharský prach. Jak se dostane tak daleko?

Saharský prach je přírodní jev, který každoročně ovlivňuje nejen africký kontinent, ale také Evropu, Ameriku a dokonce i oblasti vzdálené tisíce kilometrů od svého původu. Tento jemný prach, nesený větrem z největší pouště světa, hraje zásadní roli v klimatických procesech, ovlivňuje kvalitu ovzduší a dokonce podporuje život v oceánech. Jak ale tento fascinující přírodní úkaz vzniká a jaké důsledky má pro globální ekosystémy?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump žene Američany do propasti. Obchodní válku s Čínou nevyhraje

Americká a čínská ekonomika jsou dnes natolik úzce propojené, že jakýkoli neuvážený zásah do jejich vzájemného obchodu připomíná střelbu do vlastního kolene. Přesto Donald Trump nadále vystupuje jako nekompromisní vyjednavač, ačkoli v sázce nejsou jen politické body, ale i stabilita globálních trhů a životní úroveň miliard občanů.