Washington – Vývojáři americké armády se snaží vytvořit novou generaci „super vojáků ", kteří budou schopni provádět více úkolů s výzbrojí, která bude vážit jen polovinu toho, co ta současná. Technici plánují, že pomocí 3D tiskárny vyrobí lehké uniformy a vybavení, které bude perfektně padnout příští generaci vojáků. Informuje o tom server Express.
Podle serveru existuje speciální laboratoř, ve které nejlepší vědci vyvíjí novou revoluční vojenskou výzbroj. Vědci doufají, že se jim podaří snížit zátěž, kterou dnes průměrný americký voják nosí, z asi 55 kilogramů na 30 kilogramů.
Zbraně, střelivo, baterie, voda, stejně jako uniformy a ochranné brnění, které vojáci musí nosit - to vše může zpomalit jejich pohyb na bojišti. Znamená to, že potřebují více přestávek a mohou pracovat bez podpory kratší dobu. Šéfové armády doufají, že ke zlepšení přispěje nová výzbroj, díky které bude moci vzniknout „legie super vojáků", kteří mohou být nasazeni do nepřátelského prostředí, aniž by bylo nutné poskytovat jim intenzivní logistickou zálohu.
Do tkaniny uniforem a do dalších pomůcek mají být zabudované počítače, které umožní vojákům reagovat na rozvíjející se kybernetické hrozby. Tetovací figuríny v životní velikosti jsou vybaveny novým zařízením, včetně neprůstřelné vesty a helmy, rádia, nábojů a zbraní, aby bylo vidět, co lze do výzbroje integrovat a kde je možné snížit velikost nebo hmotnost vybavení.
Získá americká armáda rozhodující výhodu?
Tito vojáci v supermoderních uniformách mají americké armádě poskytnout „rozhodující výhodu". Pomocí 3D skenů vývojáři modelují všechny potřebné součásti výstroje v počítači. Díky tomu, že program spadá přímo pod armádu, může být výzbroj testována a znovu přepracovávána bez zdlouhavých průtahů a vysokých nákladů, které přicházejí, když zařízení doručují tradiční výrobci.
Díky tomu, že je vše možné vytisknout na 3D tiskárně, mohou vědci i manažeři projektu téměř okamžitě vidět výsledky a rozhodovat o změnách, které je třeba provést. Major Daniel Rowell, asistent produktového manažera říká: „Máme přetížené vojáky, kteří mají málo prostoru pro vybavení. Snažíme se snížit zbytečný objem a tuhost. Díváme se na vojáka jako na systém. Tady nejde o jednotlivé části zařízení. Jde o hmotnosti a zátěž. To vše přispívá k tomu, jak efektivní voják je."
Spolu s tím probíhají snahy vyvinout „robotický oblek" pro vojáky bojující v první linii. Oblek známý pod zkratkou TALOS je zaměřen na poskytování lepší ochrany vojákům speciálních jednotek v terénu. Oblek kombinuje sílu konvenční zbraně s ochrannými vlastnostmi pokročilých obrněných jednotek.
Tým uvedl, že jeho cílem je zastavit novou technologií ztráty na lidských životech na bojišti. Výstroj zahrnuje mechanizovanou podporu pro nohy, ochranu trupu a pokrývku hlavy, která se podobá plně uzavřené helmě na motorku. Na této výstroji je pak možné nosit konvenční maskáče.
Související
6. listopadu 2024 14:00
9. září 2024 11:16
9. srpna 2024 20:44
2. srpna 2024 21:44
17. července 2024 13:06
29. května 2024 15:19