Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trumpův muž má velké plány. Rusko se to ale líbit nebude

Donald Tump
Donald Tump
Foto: Facebook

Kyjev – Donald Trump se ještě nechopil prezidentské funkce, už se ale spekuluje, kdo by mohl usednout v nové vládě. Mezi potenciální uchazeče o post šéfa diplomacie patří i někdejší předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich. Ačkoliv Trump mluvil o vylepšování vztahů s Ruskem, Gingrich patří mezi ty, kteří prosazovali vyzbrojení Ukrajiny.

Jeden z hlavních uchazečů o nejvyšší pozici v novém americkém kabinetu podporuje myšlenku vyzbrojení Ukrajiny, která se bojuje s Ruskem podporovanými separatistickými silami ve východní části země.

Bývalý vůdce sněmovny Newt Gingrich v rozhovoru pro ukrajinský list Yevropeiska Pravda v září uvedl, že pokud Trump vyhraje volby, byl by pravděpodobně zrušen zákaz dodávek smrtících zbraní na Ukrajinu.

„Pomoc Ukrajině se zatím uskutečňuje pouze ve slovy, aniž by byly dodány vhodné moderní zbraně k ochraně. Trump to změní," řekl 73-letý politik a diplomat.

CNN sestavila seznam pěti možných kandidátů, na kterém jsou kromě Gingriche, senátora Alabamy Jeffa Sessionsa, bývalého velvyslance při OSN Johna Boltona, předsedu Rady pro zahraniční vztahy Richarda Haasse a senátora Tennessee Boba Corkera. Gingriche jako kandidáta na ministra zahraničí označuje také The Wall Street Journal nebo BBC.

Rusko si přitom od nového prezidenta naopak slibuje uvolnění napětí. Trump by mohl přesvědčit Severoatlantickou alianci, aby stáhla své jednotky od hranic s Ruskem. Americkým novinářům to v pátek v New Yorku řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Republikánský prezident by "mohl přesvědčit NATO, aby zpomalilo své rozšiřování nebo aby stáhlo své síly od hranic s Ruskem," konstatoval mluvčí prezidenta Vladimira Putina.

Témata:  Donald Trump Ukrajina Rusko

Související

Aktuálně se děje

8. dubna 2026 5:00

Počasí tento týden ještě přinese noční mrazy, ten příští se výrazně oteplí

Počasí v nadcházejících dnech nabídne typicky proměnlivý jarní charakter s výraznějšími rozdíly mezi dnem a nocí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Proč Trump zase ucuknul? Jedno možné vysvětlení existuje

Americký prezident Donald Trump hlásá úplné vítězství v již déle než měsíc trvající válce s Íránem. Ten však zatím pouze svolil usednout k jednacímu stolu. Začíná křehké dvoutýdenní příměří. Trump si tak oddechl, kupuje si čas, nemusí vyhladit íránskou civilizaci, jak včera zahrozil, ropa citelně spadla, akcie dnes zřejmě znatelně porostou. Írán přitom nadále trvá na tom, že bude v Hormuzském průlivu vybírat mýto.