Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hollande vyzradil tajné informace, zuří opozice. Chce ho sesadit

Summit G7 v Německu, François Hollande
Summit G7 v Německu, François Hollande
Foto: g7germany.de

Paříž - Pravicová opozice se pokusí odvolat francouzského prezidenta Françoise Hollandea. Ten prý vyzradil novinářům utajované bezpečnostní informace, které se objevily v nedávno vydané knize.

Prezident "vážně porušil bezpečnostní utajení," řekl podle BBC iniciátor snah o odvolání Pierre Lellouche z Republikánů, který byl státním tajemníkem pro evropské záležitosti. Opozice ale nemá dost hlasů a proces odvolání je složitý, upozornily francouzský deník Libération a týdeník L´Express.

Nelibost vyvolala kniha s názvem Prezident by tohle říkat neměl. Jde o soubor 60 Hollandeových rozhovorů se dvěma novináři sesbíraných během posledních pěti let.

Hollande například přiznal, že osobně nařídil zavraždění čtyř "nepřátel státu", zřejmě radikálů na Blízkém východě. Hovořil také o "příliš mnoha" přistěhovalcích a "problému" s islámem.

Levicoví rebelové jsou podle socialistického prezidenta "dav idiotů" a Zelení "cynická osina v zadku". Nicolase Sarkozyho označil Hollande za "mini de Gaulla" a "králíčka Duracell".

Témata:  François Hollande Francie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.