Rijád –Saudská Arábie usiluje o větší zapojení žen do pracovního procesu. Ženy tak mají poprvé možnost pracovat v lékárnách a optikách. Reformy jsou motivovány ekonomickými zájmy. Podle analytiků oslovených agenturou Media Line však jejich skutečné dopady na zlepšení života v Saúdské Arábii nebudou výrazně velké.
Saúdská Arábie se potýká s klesajícími příjmy z ropy. Za účelem snížení závislosti na ropném průmyslu představila plán Saudi Vision 2030 kladoucí si za cíl diverzifikaci ekonomiky. Součástí plánu je zvýšení ženské zaměstnanosti, která by měla z 22% vystoupat na 30% pouhou změnou zákonů.
Ženy, které byly doposud oprávněny pracovat pouze v určitých sektorech jako je vzdělání nyní mohou studovat právo a architekturu. Určité profese, jako práce v obchodech zaměřených na kosmetiku nebo dámské prádlo, jsou vládou vynahrazeny pouze pro ženy. Dalším vládní nařízení přikazuje jakékoliv společnosti, která zaměstnává více než 15 žen musí mít dětský koutek. Vláda dokonce zvýšila mateřskou dovolenou ze čtyř týdnů na deset.
Reformy se dotýkají též kontroverzních zákonů mužského opatrovnictví, podle kterých jsou ženy podřízeny mužským rodinným příslužníkům, tj. bratrovi, otci či synovi, kteří rozhodují za ženy ve všech právních záležitostech. Současná nařízení formálně odstraňují nutnost mužského svolení ohledně toho, kde žena smí a nesmí pracovat.
Mnohé společnosti však stále vyžadují po ženách souhlas jejich mužských opatrovníků. Podle Isaaca Cohena, zakladatele S.A.F.E. Movement usilujícího o podporu více pracovních míst pro ženy, v minulosti ženy nemohly pracovat v maloobchodě, protože komunita neakceptovala ženy pracující ve veřejném prostoru. V zemi, kde je legální systém založen na vůči ženám velmi restriktivním právu šária, si mnozí muži stále myslí, že by ženy měly být jen doma a rodit děti, dodává Cohen.
Podle Adama Coogle z Human Watch je samotný plán a jeho sociální implikace přeceňovaný. Saúdská Arábie sice prezentuje plán jako hlavní sociální reformu pro ženy v zemi, Cooge však podotýká, že motivace plánu jsou primárně ekonomické, s cílem zvýšit zaměstnanost o 8%. I přes reformy Saúdská Arábie stále drží jedno z nejnižších míst na žebříčku Global Gender Gap Report sestavovaným Světovým ekonomickým fórem, který měří ženskou rovnocennost. Zatímco v roce 2015 byla Saúdská Arábie na 134 místě z 144, nyní je na 141 z 144.
Témata: Saúdská Arábie, ženy, práce
Související
8. listopadu 2024 15:08
19. května 2023 15:35
2. listopadu 2022 15:06
31. srpna 2022 12:22
18. července 2022 12:02
16. července 2022 18:27