Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stanou USA před soud v Haagu? Armáda a CIA prý páchaly válečné zločiny

CIA
CIA
Foto: INT

Haag - Hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního soudu (ICC) Fatou Bensoudaová uvedla, že se americká armáda a CIA možná dopustily válečných zločinů mučením zadržených v Afghánistánu. Pentagon zatím nechce zprávu komentovat, počká si na podrobnosti z vyšetřování ICC.

"Členové ozbrojených sil USA zřejmě podrobili nejméně 61 zadržených osob mučení, krutému zacházení, urážkám lidské důstojnosti na území Afghánistánu mezi 1. květnem 2003 a 31. prosincem 2014," uvádí se ve zprávě zveřejněné úřadem hlavní žalobkyně v noci na dnešek.

Agenti CIA mohli podle zprávy podrobit v Afghánistánu, Polsku, Rumunsku a Litvě mučení, krutému zacházení, útokům na osobní důstojnost a/nebo znásilnění mezi prosincem 2002 a březnem 2008 nejméně 28 zadržených.

Prokurátoři podle svých slov "bezprostředně" rozhodnou, zda zažádají o povolení zahájit podrobné vyšetřování v Afghánistánu.

ICC byl založen v roce 2002. Mezi jeho členy je přes 120 zemí, velmoci včetně USA, Ruska a Číny se však zatím nepřipojily. Přesto mohou být Američané stíhání u soudu, pokud se dopustí trestného činu v rámci jurisdikce země, která je členem soudu, jako je Afghánistán, a nejsou stíháni doma.

Témata:  ICC CIA U.S. ARMY

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.