Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kuba a EU jsou blízko dohodě o normalizaci vztahů

Na Kubě dochází k soustavnému porušování lidských práv, upozorňuje europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský
Na Kubě dochází k soustavnému porušování lidských práv, upozorňuje europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský
Foto: Tomáš Zdechovský

Havana - Po dvou letech jednání jsou Kuba a Evropská unie blízko dohody o normalizaci vztahů.

Jednání by mohla být dokončena při návštěvě evropské komisařky pro zahraniční politiku Federiky Mogheriniové v Havaně, která se má uskutečnit 10. a 11. března. Uvedli to zástupci EU, kteří se účastní jednání.

Hlavní vyjednávač EU Christian Leffler podle médií uvedl, že se jednalo o všech kapitolách dohody a že dvoudenní jednání skončila v pátek v Havaně významným pokrokem. Jeho kubánský protějšek, náměstek ministra zahraniční Abelardo Moreno dodal, že dohoda by mohla být dokončena při návštěv Mogheriniové, i když nebude okamžitě podepsána.

Zástupci komunistického ostrova a evropské osmadvacítky nyní jednají o rozsáhlé dohodě, která by stanovila vzájemné vztahy v oblasti politiky, obchodu a pomoci. Nová bilaterální dohoda má nahradit jednostrannou politiku, kterou unie zavedla před 20 lety.

Témata:  Kuba EU

Související

Aktuálně se děje

18. dubna 2025 17:09

V Polsku se mějte s foťákem na pozoru. Nově vás mohou zadržet

Popularita Polska mezi českými turisty roste, ale nově je nutné si dát u našich sousedů na jednu věc pozor. Od čtvrtka je zakázáno fotografování vojenských objektů a kritické infrastruktury bez povolení. Kdo se ho dopustí, může být pokutován či dokonce zadržen.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy