Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hrozí jaderná válka? USA prý stojí před vážným rozhodnutím

Test jaderné zbraně
Test jaderné zbraně
Foto: Pixabay

Washington - V souvislosti s Trumpovým zvolením, které nabyde platnosti 20. ledna 2017, octne se jaderný potenciál USA pod přímým vlivem Donalda Trumpa. Server Politico se zabývá tím, co to může v blízké budoucnosti stát.

Uvážíme-li, že jaderné rakety mají rychlost 4 míle za sekundu a po odpálení se nedají destruovat za letu či „povolat zpátky domů" do odpalovacích ramp, disponent jaderným kufříkem by měl být osobou psychicky značně odolnou. Prezident USA by měl umět krotit svoje emoce. O Trumpovi se ví, že je člověk impulzivní. Server Politico dále tvrdí, že jeho kognitivní a emoční funkce mají živelnou povahu. Do jaké míry světu hrozí použití jaderných zbraní ze strany USA, je tedy určitá neznámá.

Zdá se, že Donald Trump by si servítky stran jaderných zbraní bral nejméně na rozdíl od svých přímých předchůdců v prezidentském úřadě (nebudeme-li počítat Trumana, pozn.). I Rusko zatím ve své doktríně zřejmě spoléhá na nukleární zbraně více než tradičně masivněji vyzbrojené Spojené Státy. To by se ale mohlo s příchodem Trumpa změnit. Situaci dále problematizují jaderné aspirace jiných hráčů, kteří vehementně usilují rozšířit tradiční nukleární klub zemí, které již zbraně hromadného ničení vlastní.Trump naznačil, že s Íránem by udělal krátký proces. Totéž prozradil i co se týče nebezpečného „oťukávání" armád operujících nad Sýrií, tam by neváhal sestřelovat cizí stroje.

Politico se táže, zda Trump v konečném důsledku přispěje třeba i ke snížení jaderných zbraní ve světě, nebo zda jeho rétorika a činy svět naopak postrčí blíže k okraji jaderné katastrofy. Do jaderné matematiky je třeba zahrnout také uvažování států jako je Čína a Severní Korea. Analytikové se táží, jaké rozkazy uslyšíme z Washingtonu, až Trump bude muset čelit silové realitě či zjevným provokacím ze strany států, které stůj co stůj se snaží posílit svůj reálný vliv cestou vlastní militarizace. Je tedy Donald Trump dostatečně stabilní jedinec?

Slibně vypadá Trumpovo prohlášení, že se bude snažit vést dialog s Ruskem a Čínou. Trump předpokládá rozdělení zásadní role v kontrole zbraní mezi Ameriku a zmíněné dva hráče. Je důležité, aby se Čína zbavila strachu ze sjednocené Koreje pod americkým vlivem. Klidná a promyšlená diplomacie Trumpa, nikoli impulsivnost by měly vést k oslabení vlivu asijských vůdců. Je třeba je propojit takovými úkoly, které zformuluje Amerika, aby se svět vyhnul hrozbě použití zbraní a aby USA dosáhly svého.

Jak efektivně a slučitelně se světovou stabilitou se bude chovat Trump, uvidíme. Trump má smůlu v tom, že nastupuje do úřadu během probíhající krize vzniklé z celé řady příčin. Nezbývá než doufat, že Trump krom „být obchodníkem" osvojí si stejně dobře svou novou roli – „být prezidentem" USA a jedním z garantů světové stability.

Témata:  Donald Trump jaderné zbraně USA

Související

Aktuálně se děje

25. listopadu 2024 14:47

Karel Heřmánek a pochybnosti o sebevraždě. Promluvil jeho herecký kolega

Tři měsíce uplynuly v neděli od smrti Karla Heřmánka, ke které došlo za takových okolností, že se jimi musela zabývat i policie. Má se za to, že populární herec spáchal sebevraždu. Nicméně mezi jeho kolegy je jeden, který tomu úplně nevěří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy