Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dnešní dělostřeleckou palbu v Kašmíru vyvolala Indie, úřady hlásí nejméně 10 mrtvých

Indie
Indie
Foto: tourism.gov.in

Muzaffarabád (Pákistán) - Nové střety v Kašmíru si dnes vyžádaly nejméně 11 mrtvých civilistů a tři pakistánské vojáky. Dalších více než deset osob bylo zraněno. Ostřelování a dělostřeleckou palbu podle Pákistánu vyvolala Indie. Mezi ní a Pákistánem sice platí už od roku 2003 příměří, klid zbraní je ale často porušován oběma stranami.

Při následné odvetné palbě údajně pákistánští vojáci zabili nejméně sedm indických příslušníků ozbrojených sil. Tuto informaci zatím není možné ověřit z nezávislých zdrojů a nijak se k ní nevyjádřila ani Indie, informovaly tiskové agentury.

Násilí představuje eskalaci konfliktu v himálajském Kašmíru, který částí leží v Indii a částí v Pákistánu, přičemž oba státy trvají na tom, že jim náleží celé kašmírské území. Nové střety následovaly den poté, co indická armáda pohrozila odvetou za zabití tří indických vojáků pákistánskými silami u společné hranice v Kašmíru.

Podle údajů pákistánských oficiálních činitelů zasáhlo indické ostřelování civilní autobus v údolí nedaleko města Muzzaffarábád. Není vyloučeno, že bilance obětí ještě poroste. Tiskový odbor pákistánské armády uvedl, že indičtí vojáci údajně stříleli i na sanitku, která na místo přijela pomoci zraněným.

"Dělostřelecký granát zasáhl autobus s cestujícími v údolí v Pákistánem ovládaném Ázád Kašmíru a na místě usmrtil tři lidi, sedm osob podlehlo zraněním v nemocnici," uvedl zástupce policejního komisaře Vahíd Chán. 

Prezident pákistánského Kašmíru Sardár Masúd Chán indickou agresi odsoudil a vyzval OSN, aby začala událost vyšetřovat a rozhodla o tom, kdo příměří porušil. Indický armádní mluvčí plukovník Rádžéš Kalia řekl, že Indie reagovala na brutální vraždu vojáka v indickém Kašmíru.

Témata:  Indie Pákistán

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 21:55

Závod s extrémním počasím má vítěze. Strčil do kapsy USA i Evropu

Globální závod v oblasti klimatu má, zdá se, svého vítěze. Podle serveru Politico je jím Čína. Dominance této země v technologiích čisté energie jí umožnila upevnit svůj vliv na rozvojové země, a to na úkor Spojených států a Evropské unie, jejichž úsilí působí ve srovnání s čínskými aktivitami slabě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy