Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie se již v neděli dozví jméno favorita na nového prezidenta

Francie
Francie
Foto: Pixabay

Paříž - Vítěz nedělního volebního duelu na závěr primárek francouzské tradiční pravice má podle průzkumů největší šanci vyhrát i prezidentské volby na jaře 2017. Minulé kolo primárek skončilo nečekaně, komentátoři proto raději nechtějí další vývoj předvídat.

Favorizovaný François Fillon nabízí doma radikální reformy a byl by vstřícnější k Rusku. Jako přesvědčený katolík chce také omezit práva homosexuálů, především v otázce adopce. Alain Juppé je naopak pro mírnější vylepšování stávajících systémů ve Francii a zachování tlaku vůči Moskvě.

Fillon vyhrál první kolo minulou neděli s překvapivě velkým náskokem 15,6 procentního bodu. Získal poté podporu více a významnějších osobností, především ze strany exprezidenta Nicolase Sarkozyho, který v prvním kole skončil až třetí a z volebního boje nečekaně vypadl. Fillon vyhrál podle ankety i důležitý televizní duel ve čtvrtek večer.

Primárky pořádá hlavní pravicová strana strana Republikáni, ale zúčastnit se jich může každý, kdo zaplatil manipulační poplatek dvě eura (54 korun) a podepsal prohlášení, že sdílí politické hodnoty pravice a středu. Nemusí ale mít stranický průkaz, což otvírá možnost taktického hlasování voličů jiného politického zaměření.

Juppého by podle analytiků mohli dovést k vítězství levicoví voliči. Ti se mobilizovali v prvním kole a podpořili Juppého s cílem znemožnit návrat jimi neoblíbeného Sarkozyho do čela země. Ze čtyř milionů hlasujících v prvním kole bylo podle odhadů 15 procent levicových voličů. Zda se budou podobně mobilizovat proti většímu konzervativci Fillonovi i tuto neděli, ale není jasné.

Témata:  Alain Juppé Francie volby

Související

Aktuálně se děje

26. října 2025 12:01

Víkend s legendou se nekoná. Chuck Norris letos do Česka nepřijede

Za necelý měsíc měl do Česka dorazit legendární Chuck Norris, ale nakonec je všechno jinak. Společnost, která zajišťovala akci, jejíž hlavní hvězdou měl být, oznámila špatnou zprávu. Slavný akční herec letos nepřijede. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Francouzská policie

Zloději šperků z Louvru byli zatčeni

Francouzské policii se podařilo zadržet podezřelé v souvislosti s drzou loupeží francouzských korunovačních klenotů z muzea Louvre. Pařížská prokuratura potvrdila, že jednoho ze zadržených se podařilo dopadnout ve chvíli, kdy se snažil opustit zemi. Zloději minulý týden provedli denní přepadení Galerie Apollóna v Louvru, odkud během pouhých několika minut utekli se šperky v hodnotě desítek milionů eur.