Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Téměř 70 měst po světe uspořádalo protesty proti službě Barnevernet

Demonstrace proti norské sociální službě Barnevern
Demonstrace proti norské sociální službě Barnevern
Foto: Michal Kalášek, EuroZprávy.cz

Oslo/Vídeň/Praha – Zhruba v 70 městech v několika zemích světa se dnes konaly protesty proti norské sociální službě Barnevernet. Demonstranti poukazují na kontroverzní případy odebírání dětí.

Protesty byly svolány do 70 měst v téměř třech desítkách zemí. Podle facebooku sdružení Barnevernet steals Children (Barnevern krade děti) se různé akce uskutečnily například v Austrálii, na Novém Zélandu, v Indii, Rumunsku, Rakousku či Norsku, další se ještě dnes chystají v USA nebo Kanadě.

Iniciátorem dnešních protestů je Rumunsko a křesťanská komunita podporující norsko-rumunskou rodinu, které Barnevernet odebral pět dětí včetně tříměsíčního miminka.

Obhájci rodiny tvrdí, že úřad argumentoval obavami z možného radikálního směřování křesťanské výchovy, která byla údajně spojena s příliš přísnými tresty.

Do Prahy žádný protest svolán nebyl, Češi byli ale společně se Slováky pozváni na protest do Vídně.

Témata:  Barnevernet Norsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.