Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud pro lidská práva ve Štrasburku za 15 měsíců řešil osm případů Barnevernu

Demonstrace v Londýně (8. ledna 2016) proti odebírání dětí, které praktikuje norský sociální úřad Barnevernet.
Demonstrace v Londýně (8. ledna 2016) proti odebírání dětí, které praktikuje norský sociální úřad Barnevernet.
Foto: Reprofoto YouTube

Oslo/Štrasburk - k Evropskému soudu pro lidská práva do Štrasburku se za posledních 15 měsíců dostalo osm případů, v kterých figurovala norská sociálka Barnevernet. Ta dlouhodobě čelí kritikám, že ve svých snahách o ochranu dětí před zneužíváním zachází příliš daleko.

Upozornila na to norská právnička Gro Hillestadová Thuneová, která to označila za "nesmírně vážné varování pro Norsko". Na soud ve Štrasburku se chce se stížností obrátit také Češka Eva Michaláková.

Loni vyvolal protesty v některých zemích světa případ odebrání pěti dětí rumunsko-norským rodičům Bodnariuovým kvůli údajnému hrubému zacházení a náboženské indoktrinaci. Děti byly rodičům později vráceny.

Jak dnes uvedl deník The Local, jejich případ ale zdaleka není ojedinělý. Anders Henriksen z norského úřadu pro děti, mládež a rodinné záležitosti (BUFDIR) deníku The Local loni řekl, že v roce 2014 bylo rodičům v Norsku odebráno celkem 1664 dětí, z nichž 424 mělo matku narozenou v zahraničí. Tyto statistiky vyvolávají kritiky, že se Barnevernet dopouští "únosů" dětí kvůli kulturním odlišnostem ve výchově.

Hillestadová Thuneová tento týden v norské televizi TV2 kritizovala odebrání syna norským rodičům Aimee Hansenové Lölandové a Arnemu Lölandovi. Důvodem byla duševní zaostalost matky, která podle sociální služby Barnevernet bránila náležité péči o dítě. Löland (69) byl sociální službou označen jako "příliš starý", než aby mohl být dobrým otcem. Podle právničky Thuneové je tento výrok norských úřadů s největší pravděpodobností porušením Lölandových lidských práv.

Norská televize TV2 již dříve uvedla, že děti jsou rodičům v Norsku stále častěji odebírány hned po narození. V roce 2008 Barnevernet odebral hned po narození rodinám 16 dětí, v roce 2014 to bylo už 44.

Kritiky se ozývají i za hranicemi Norska. Mnoho občanů České republiky, Ruska, Litvy, Indie, Brazílie a dalších zemí obviňuje Norsko, že zneužívá svých pravomocí a rozbíjí rodiny, napsal list The Local. Obavy ohledně služby Barnevernet vyjádřilo i sousední Švédsko.

Témata:  Barnevernet Evropský soud pro lidská práva Norsko

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.