Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Člověk v tísni ignoroval výtky, vytvářel korupční schémata, tvrdí ukrajinští povstalci

Člověk v tísni, ilustrační fotografie
Člověk v tísni, ilustrační fotografie
Foto: Korzo

Kyjev - Člověk v tísni přišel v Doněcku o akreditaci, což proruští povstalci zdůvodnili "systematickým ignorováním" připomínek a "vytvářením korupčních schémat". Šéf humanitární organizace Šimon Pánek to odmítá.

Zákaz činnosti české organizace vysvětlil příslušný akreditační výbor podle povstalecké tiskové agentury DAN tím, že prý Člověk v tísni "systematicky ignoroval připomínky výboru k uskutečňovaným programům distribuce humanitární pomoci", "činností odporující deklarovaným cílům" i "destruktivní prací, projevující se vytvářením korupčních schémat při distribuci humanitární pomoci, což provokovalo konflikty nejen mezi příjemci, ale i mezi místními úřady".

Toto odůvodnění Pánek odmítl s tím, že až dosud od doněckých orgánů nikdy žádné výhrady vůbec nezazněly. Ani nyní je neprovázely žádné důkazy či konkrétní jména. Člověk v tísni podle svého ředitele pracuje zcela transparentně.

"Nevím, co doněcké orgány vedlo k rozhodnutí, které mi na počátku zimy připadá nešťastné. Pokud měly nějaké připomínky k naší práci, dokonce padlo slovo korupce, tak se divím, že nám to nepředaly a nechtěly po nás nápravu. Akreditace se obnovovala na týdenním základě, tedy každý týden více než rok rozhodovaly, jestli nám akreditaci udělí, anebo ne," řekl dnes Pánek ČTK.

"Člověk v tísni byl poslední mezinárodní nevládní organizací, která v Doněcku působila. Teď - pokud se nepovede vyjednat nějaký kompromis, třeba o působení přes zimu, kdy by to lidé velice potřebovali - tam už žádná nebude," dodal.

Člověk v tísni pracuje na východní Ukrajině, v oblastech pod kontrolou vlády i separatistů, od srpna 2014. Od listopadu 2014 poskytl na území pod nadvládou separatistů potravinovou pomoc téměř 570 000 lidí, více než 138 000 lidí pomohl s rekonstrukcí domů a zazimováním a téměř 296 000 lidí získalo díky Člověku v tísni přístup k vodě a hygienickým pomůckám.

Člověk v tísni podle svého webu pomáhá a Ukrajině díky financím z veřejné sbírky a prostředkům od respektovaných institucí a organizací, jako je Organizace pro pomoc uprchlíkům (UNHCR), Rozvojový program OSN (UNDP), Dětský fond OSN (UNICEF), Světový potravinový program (WFP), Generální ředitelství pro humanitární pomoc a civilní ochranu Evropské komise (ECHO), Kancelář pro americkou zahraniční humanitární pomoc (OFDA), britské Ministerstvo pro mezinárodní rozvoj (DFID), Švýcarská agentura pro rozvoj a spolupráci (SDC) nebo Ministerstvo zahraničí České republiky.

V říjnu 2015 přišla v Doněcku o akreditaci mezinárodní organizace Lékaři bez hranic, povstalci ji obvinili ze "sbírání údajů o obraně".

Témata:  Člověk v tísni (People in Need) Donbass v Doněcku

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.