Londýn/ Hamburk - Německý časopis Stern přinesl zprávu, dle které se britský Sunday Telegraph dostal k tajné zprávě britského ministerstva obrany. Odborníci jsou v šoku. Ruský supertank vyvíjený firmou Uralzavodvagon disponuje charakteristikami, které uvádí v úžas vojenské experty Západu.
Revoluce ve filozofii konstrukční tankové školy
Posádka tanku se již nenachází v tzv. věži stroje, nýbrž ve zvláštní kapsli položené níže a sestává jen ze dvou až tří členů posádky. Zničit tuto kapsli se zdá být skoro nemožné. Ruský tank je lehčí a rychlejší než západní analogie. Pětistránkový dokument informuje, že tank je vybaven unikátním radiolokátorem, který se rovněž montuje do současných ruských bojových letadel. Stern vypočítává unikátní vlastnosti T-14: patří sem i větší rychlost střely při opuštění hlavně či několikavrstvé kompozitní pancéřování spolupodílející se na „pasivní" obraně tanku, který tak lépe odolává při zásahu protitankovou municí nepřítele.
Příčiny, proč Západ „zaostává" za ruským tankem Armata spočívá zřejmě v tom, že se konstrukční školy zaměřily na zkušenosti z posledních nasazení západní techniky v ostrých akcích. Tehdy bylo a je i nyní nutné bránit se minám. V případě konfrontace s Ruskem by ale dost pravděpodobně do hry vstoupil klasický tankový boj, a ten není jen o obraně před vybuchujícími minami. Dokument uvádí, že se podcenilo, že by armády NATO mohly čelit také sobě rovnému protivníkovi, nikoli jen rebelům.
Britský bojový tank FV4034 Challenger 2 by měl zůstávat v aktivní službě až do roku 2035. Dokument uvádí, že doba užívání Challengerů musí být přehodnocena, stejně jako zavedení lehkého agilního tanku Scout. Tato technika by nemusela totiž stačit nejen T-14 Armata, nýbrž i dalším derivátům odvozeným z tzv. platformy Armata, kde se předpokládá či již realizuje několik různých modifikací: vedle T-14 je řeč patrně o bojovém vozidlo pěchoty (BVP) BVP-15, dělostřeleckém raketometu TOS BM-2, samochodné houfnici Koalice-SV, těžkém pancéřovém technicko-evakuačním vozidlo T-16. Dokument říká, že Západu zůstává málo času, jelikož sériová produkce platformy Armata se má rozjet v roce 2018 a počet první „várky" má dosáhnout asi 180 vyrobených kusů.
Klíč k efektivitě T-14 Armata: velký kalibr hlavně v kombinaci s vysokou rychlostí střely a permanentním dronem spojeným přes kabel s tankem...
Sunday Telegraph se otázal na Armatu brigadýra ve výslužbě, hlavně však specialisty z Mezinárodního institutu pro strategický výzkum (IISS) Benna Berryho, který se zaměřuje na pozemní vojenskou techniku a nedávné či současné válečné konflikty. Berry vyzdvihuje zejména prvky ochrany tanku, které jsou schopné ničit proti němu vypálené nepřátelské střely. Je třeba brát v úvahu i ruská tvrzení, že tankový kanón bude mít ráži 152 mm. Takovýto kalibr v kombinaci s rychle vypálenou střelou způsobí, že se při zásahu nepřátelské vozidlo klidně převrátí. Technologie umožňující při tak široké hlavni udělovat vyletujícím projektilu velkou rychlost je rovněž značně pokročilá.
Skoro až bizarní je, že utajovaný pětistránkový britský dokument ignoruje údaje z porátlu Army Recognition, který sám cituje ruská Izvěstija. Podle nich jeden z moskevských institutů vypracovává koncept tzv. permanentních dronů, které budou poutány k tanku kabelem. Tyto drony budou stále ve vzduchu 100 metrů nad tankem. Budou využívat prostředků nočního vidění, HD kamery. Počítače tanku spolu s prvky aktivní a pasivní ochrany včetně zařízení radioelektronického vedení boje, spolu s několikavrstvovým pancéřováním a hlavních zbraní tanku, činí z Armaty vojenský prostředek, který Brity děsí. Originální článek je k dispozici v německém žurnálu pod názvem Warum sich die Briten vor Putins Superpanzer fürchten.
Připomínáme, že T-14 Armata byl představen na Rudém náměstí v den vojenské přehlídky v Moskvě v roce 2015. Při generálním nácviku akce se jeden T-14 zastavil a „stávkoval". Přesto se vlastními silami dokázal dopravit do místa opravy. Odborníci soudí, že pokud bude vývoj tanku doveden k dokonalosti, bude tento stroj minimálně pro ruskou armádu stejně důležitý, jako kdysi slavný T-34. Podotýkáme, že T-34 byl viděn v probíhajícím konfliktu v Jemenu (viz lenta.ru), stejně jako v 90. letech během válkem na teritoriu Jugoslávie. Ve výzbroji jej mělo i Finsko. Překoná T-14 Armata svou pověstí kdysi slavný T-34?
Témata: Rusko, Ruská armáda, tank T-14 Armata, Velká Británie
Související
17. ledna 2025 8:44
14. ledna 2025 19:18
5. ledna 2025 19:03
5. ledna 2025 10:34
1. ledna 2025 9:31
27. prosince 2024 19:09