Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co se stalo s letadlem v Kolumbii? Šetření odhalilo první teorii

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Bogotá - Včerejší spekulace médií, že příčinou zřícení letadla v Kolumbii byl nedostatek paliva, se potvrzují. Tuto teorii podpořil i šéf kolumbijského úřadu pro civilní letectví Alfredo Bocanegra Varón. Na palubě stroje bylo 77 lidí, šest jich přežilo.

Zřícený letoun Avro RJ85, na jehož palubě cestoval brazilský fotbalový klub Chapecoense, měl dolet 2965 kilometrů, což je i vzdálenost naplánovaného tragického letu mezi bolivijským Santa Cruz a kolumbijským Medellínem.

V letovém plánu měl pilot sice podle aerolinek LaMia, kterým stroj patřil, stanovené dvě možnosti pro mezipřistání k dotankování, ale nevyužil je.

"Můžeme jasně potvrdit, že letadlo v okamžiku nárazu nemělo žádné palivo," řekl Varón na tiskové konferenci. Dodal, že tento závěr vyšetřovatelé stanovili po inspekci trosek na místě neštěstí.

Představitel kolumbijského úřadu pro bezpečnost letového provozu Freddy Bonilla dodal, že předpisy stanovují, že letadlo musí mít palivovou rezervu pro třicetiminutový let, aby mohlo v případě nouze přeletět k záložnímu letišti. "V tomto případě letoun neměl palivo, aby se dostal na záložní letiště," řekl Bonilla. "Motory jsou zdrojem elektrické energie," dodal s odkazem na pilotovo nouzové hlášení o naprostém výpadku elektřiny a o nedostatku paliva.

Témata:  zřícení letadla s fotbalisty v Kolumbii letectví a letadla

Související

Aktuálně se děje

12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy