reklama

Již na letišti se koná smuteční ceremoniál za přítomnosti brazilského prezidenta Michela Temera, který rodinám obětí předá řád za zásluhy o sport. Poté se kolona s rakvemi vydala na klubový fotbalový stadion Arena Condá, jehož tribuny zaplnilo přes 20.000 lidí.

Vojáci na letišti vyložili za deštivého počasí 51 rakví ze tří armádních letounů. V Chapecó se s oběťmi havárie rozloučilo na 100.000 lidí, což je více než polovina města. Ne všechny ale stadion dokázal pojmout, úřady před ním proto nechaly postavit velkoplošné obrazovky.

Starosta města Luciano Buligon v projevu označil vytrvalý déšť, kvůli kterému musely být rakve zakryty igelitem, za boží slzy. Buligon si na pietu oblékl tričko kolumbijského týmu Atlético Nacional, se kterým se měli fotbalisté Chapecoense utkat.

Na letiště i stadion nakonec dorazil prezident Temer, jehož účast nebyla před začátkem piety potvrzená. Temer to vysvětlil jako nutné bezpečnostní opatření, za což si vysloužil kritiku od rodin obětí, které ho nařkly z nedostatečné úcty k mrtvým. Temer je v zemi nepopulární a dlouhodobě čelí výzvám k odstoupení.

Na vnější zdi stadionu Arena Condá byla smuteční černá výzdoba, uvnitř stadionu pak vlály vedle klubové zástavy také vlajky Brazílie a Kolumbie. Během piety byla přečtena jména všech 71 obětí nehody, za každého mrtvé byl vypuštěn jeden bílý balónek. Poklonit se mrtvým přijel i prezident FIFA Gianni Infantino, který kvůli tomu zrušil cestu do Austrálie.

Loading...
reklama