Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spor v Německu: Vláda nechce, aby Snowden vypovídal

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - Mezi německými politiky se rozhořel spor o bývalého spolupracovníka americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwarda Snowdena. Vláda i kvůli možnému zhoršení vztahů s USA nechce, aby Snowden vypovídal v Německu. Jeho výslech naopak požadují opoziční Zelení a Levice.

Poslanci vládních německých křesťanských a sociálních demokratů podali stížnost proti rozhodnutí Spolkového soudního dvora ve věci Edwarda Snowdena.

Soud v listopadu rozhodl, že parlamentní vyšetřovací komise zabývající se špionáží NSA v Německu musí schválit žádost, která vyzývá vládu kancléřky Merkelové, aby vytvořila podmínky pro výslech Snowdena v Německu. Konkrétně jde o umožnění vstupu a pobytu a přislíbení ochrany před možným vydáním do Spojených států.

Koaliční CDU/CSU a SPD výslech ale odmítají a rozhodnutí soudu vnímají také jako narušování práv svobodně zvolených poslanců.

Snowden v roce 2013 zveřejnil množství utajovaných informací, které odhalily značný rozsah americké elektronické a telefonní špionáže. Podle serveru WikiLeaks byla terčem odposlechů NSA i kancléřka Angela Merkelová a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Témata:  Edward Snowden Německo

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 11:43

Rvačka revizorů v MHD: Cestující s dítětem je napadli při kontrole jízdenek

Sociálními sítěmi se od středečního odpoledne šíří videozáznam dramatického incidentu mezi revizory Dopravního podniku Ostrava (DPO) a partnerským párem cestujícím s malými dětmi. Při kontrole jízdenek došlo ke slovní roztržce, která rychle přerostla v fyzický konflikt. Událost nyní šetří policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.