Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rada Evropy se přidává k výzvě o propuštění Savčenkové

Savčenková, Naděžda (ukrajinská pilotka)
Savčenková, Naděžda (ukrajinská pilotka)
Foto: Reprofoto YouTube

Kyjev - Radu Evropy by se měla neprodleně vložit do jednání o okamžitém propuštění pilotky Nadiji Savčenkové, která dostala u ruského soudu 22 let vězení. S výzvou dnes přišel ukrajinský parlament.

"Žádáme Parlamentní shromáždění Rady Evropy, aby udělalo vše, co je v jeho silách, aby se zajistil co nejrychlejší návrat Nadiji Savčenkové domů," řekl předseda sněmovny Andrij Parubij.

Podle něj nyní odpovědnost spočívá zejména na ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi, vyjednávání jsou však navzdory zdravotnímu stavu odsouzené velmi obtížná.

Parubije podpořil i předseda Parlamentního shromáždění RE Pedro Agramunt, debata o Savčenkové se na právě probíhajícím zasedání má uskutečnit ve čtvrtek. "Je to obzvláště důležité ve světle zpráv o její pokračující hladovce a zhoršujícím se zdravotním stavu. Vyzývám ruské úřady, aby podnikly nezbytné a urychlené kroky k vyřešení této humanitární záležitosti, i v souvislosti s možnou výměnou vězňů s ukrajinskou stranou," řekl španělský politik.

Ruská i ukrajinská média se shodují na tom, že Savčenková by měla být vyměněna za údajné důstojníky ruské vojenské rozvědky GRU Alexandra Alexandrova a Jevgenije Jerofejeva, kteří byli dopadeni na východě Ukrajiny a v Kyjevě stojí před soudem.

Témata:  Naděžda Savčenková Ukrajina Rada Evropy

Aktuálně se děje

13. srpna 2026 4:00

Ještě jednou. Tropické počasí se v Česku znovu projeví

Česko si v těchto dnech může odpočinout od horkého počasí, jenže tropy se k nám vrátí ještě tento týden. Další epizoda letního seriálu připadne na víkend, kdy budou maximální teploty stoupat výrazně nad třicítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy