reklama

"Celé Evropě spadl kámen ze srdce," řekl dnes Gabriel deníku Bild. "Pokud se předpoklady potvrdí, bude výsledek voleb v Rakousku jasným vítězství rozumu nad pravicovým populismem," dodal vicekancléř s tím, že Van der Bellenovu již jménem celé německé sociální demokracie pogratuloval.

Podobný názor má i lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn, podle kterého v Rakousku zvítězil rozum.

"Po vítězství (amerického republikána Donalda) Trumpa a referendu, které rozhodlo o odchodu Británie z Evropské unie, ukázali rakouští voliči, že rozum, tolerance a lidskost nejsou ve volbách v EU jen cizími slovy," řekl agentuře DPA Asselborn, který patří k hlasitým kritikům autoritářství a populismu.

Rakouský kancléř Christian Kern označil Van der Bellonovo vítězství za dobrý den pro zemi. "Nyní se musíme společně postarat o to, aby se nikdo nepovažoval za poraženého," napsal na twitteru.

Šéf evropských lidovců v europarlamentu Manfred Weber na twitteru prohlásil, že Rakušané vyslali jasný proevropský signál populistům, jako je například Le Penová. "Kampaň FPÖ založená na strachu a lžích ztroskotala," uvedl Weber. Podobný názor vyjádřil i místopředseda Evropské komise odpovědný za energetickou unii Maroš Šefčovič. "Vaše vítězství znamená čerstvý vítr nejen pro Rakousko, nýbrž pro celou Evropu," uvedl.

 

Prezident Miloš Zeman se vyjádří k prezidentským volbám v Rakousku až po oznámení konečných výsledků, sdělili ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Nezávislému kandidátu s podporou strany Zelených Alexanderu Van der Bellenovi už gratuloval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) i další politici. Podle předsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska se Rakušané vyslovili pro Evropu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nezávislému kandidátu s podporou strany Zelených Alexanderu Van der Bellenovi pogratuloval. "Srdečně a s velkou osobní radostí gratuluji A. Van der Bellenovi k vítězství v prezidentských volbách a těším se na dobrou sousedskou spolupráci!," uvedl na svém twitteru Sobotka. "Podruhé, a věřím že definitivně gratuluji Alexanderu Van der Bellenovi a jsem samozřejmě rád, že je to právě on," napsal ČTK Zaorálek. Doufá, že tentokrát budou výsledky potvrzeny.

"Zvítězilo přání Rakušanů, aby nebylo zpochybňováno jejich členství v Evropské unii," řekl ČTK Kalousek. Nepochybuje o další pokračování vynikajících vztahu mezi Českou republikou a Rakouskem. Rovněž místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek podotkl, že co nejlepší vztahy jsou v zájmu Česka. "Doufám, že takové budou, přestože si naše hlava státu přála v Hofburgu někoho jiného," napsal ČTK Ženíšek. Zemana navštívil Hofer v Praze v září. Shodli se tehdy, že by chtěli posílit roli střední Evropy v rámci EU.

"Je třeba pogratulovat vítězi a popřát mu zdar při výkonu funkce," sdělil ČTK bez dalších podrobností předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek.

reklama