Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mladého muslima vyhodili z letadla za to, že promluvil arabsky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: britishairways.com

Los Angeles – Student kalifornské univerzity v Berkeley, který přišel do USA jako uprchlík z Iráku, tvrdí, že byl nespravedlivě vyhozen přímo z letadla na mezinárodním letišti v Los Angeles. Důvodem měl být fakt, že ostatní cestující byli znepokojeni, protože mluvil arabsky.

K incidentu došlo na začátku dubna, uvedl to server New York Post s odkazem na agenturu AP. Společnost Southwest Airlines k tomu v oficiálním prohlášení uvedla, že cestující Khairuldeen Makhzoomi byl vyveden 9. dubna z letu z Los Angeles do Oaklandu. Byl odveden k výslechu a letadlo mezitím vzlétlo. Letecká společnost ale dodala, že od Makhzoomiho nedostala žádnou přímou stížnost a že naopak nereagoval na několik pokusů o kontakt.

Student Makhzoomi (26) uvedl, že před letem volal svému strýci, aby mu vyprávěl o svém projevu, který si mimo jiné vyslechl generální tajemník OSN Pan Ki-mun. „Byl jsem kvůli té akci tak vzrušený, že jsem musel strýci hned zavolal a říct mu to," uvedl mladík.

Do telefonu příbuznému také vyprávěl, že během diskuze padly otázky o Islámském státu. Na konci hovoru pak použil frázi „Inshallah", což znamená „dá-li Bůh". Právě to podle něj mohlo vést k tomu, že byli lidé nesví.

Žena sedící před ním se prý na něj po skončení hovoru začala ihned podezřele dívat. „V tu chvíli jsem si pomyslel: Oh, doufám, že mě nenahlásí," přiznal Makhzoomi. Pak prý přišel arabsky mluvící zaměstnanec, který jej vyprovodil z letadla, a ptal se ho, proč mluvil arabsky.

Makhzoomi mu podle svých slov řekl, že „se do země dostala islamofobie". To podle něj druhého muže rozzuřilo. Pak mu bylo řečeno, že se už do letadla nemůže vrátit. Losangeleská FBI uvedla, že situaci na základě žádosti zkoumala, ale že nebylo nutné podniknout žádná další opatření.

Společnost Southwest uvedla, že se k těmto komentářům nemůže vyjádřit. V prohlášení napsala, že lituje, pokud zákazník získal jiné než pozitivní zkušenosti, ale že primární důraz je kladen na bezpečnost a že členové posádky jednali podle protokolu. Firma dodala, že „nepodporuje ani nepřipouští diskriminaci jakéhokoliv druhu".

„Moje rodina i já jsme si toho už prožili hodně a tohle je jen další zkušenost, kterou jsem získal," komentoval Makhzoomi incident pro The Times. „Lidská důstojnost, ne peníze, je nejcennější věcí na světě. Pokud se omluví, možná by je to mohlo naučit zacházet s lidmi stejně," dodal.

Podobnou zkušenost přitom před několika dny prožila také mladá muslimka v České republice. Na sociálních sítích se svěřila s tím, že při cestě v pražské tramvaji se svou sestrou prohodila asi dvě arabské věty, načež ji napadla jedna z žen, která v MHD také cestovala.

„Zezadu ke mně přiskočila nějaká ženská a začala na mě ječet. Řvala ‚Co si to dovoluješ?' a sprostě nadávala. Řekla mi ‚ty sv*ně' a ‚p*čo'. Hned potom mi vrazila pěstí do lícní kosti. Odehrálo se to všechno velmi rychle a já byla v šoku," citoval dívku server Lidovky.cz. Nejdřív jí prý nedošlo, že to bylo právě kvůli arabštině. Když pak útočnice zjistila, že dívky hovoří plynně česky, neodpovídala a ignorovala je.

Témata:  muslimové letectví a letadla

Související

Aktuálně se děje

25. listopadu 2024 20:39

Ukrajina vypálila na Rusko další střely ATACMS

Ukrajina podle analýz OSINT (Open Source Intelligence) poprvé vypálila americké balistické střely ATACMS s kazetovou municí na ruské vojenské letiště Kursk-Vostočný. Tento útok znamená zásadní eskalaci a symbolický krok v konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, uvedl server Ukrainska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jelen lesní, autor: Smudge 9000

CNN: Nejnebezpečnější zvíře pro člověka? Žije kousek od vás, ročně zraní a zabije tisíce lidí

Příběh Bonnie Sashin, bývalé profesionálky v oblasti public relations, začíná jako mnoho jiných rodinných oslav Dne díkůvzdání. Ona a její manžel strávili den v domě nevlastního syna ve Fairfieldu, malebném městečku na pobřeží Long Island Sound v Connecticutu. Po srdečném setkání u svátečního stolu se rozhodli přenocovat v nedalekém hotelu, aby se vyhnuli dlouhé, temné a nebezpečné cestě zpět domů do Brookline v Massachusetts.