Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump má plán na destrukci Islámského státu? Všechno bude možná jinak, zní z USA

Donald Tump
Donald Tump
Foto: Facebook

Washington - Nastávající americký prezident Donald Trump v předvolebních debatách prohlašoval, že jedním z jeho cílů bude totální destrukce radikálního hnutí Islámský stát. Podle amerických úřadů je ale možné, že hnutí bude zničeno dříve, než se Trump chopí moci.

Jak přesně chce Trump radikální islamisty zničit není jasné. Podrobnosti svých plánů neprozradil a pouze uvedl, že vše zveřejní až v lednu po inauguraci. Řada expertů však již dříve vyjádřila znepokojení nad možnými kroky, ke kterým by se Trump mohl uchýlit.

Realitní magnát je mimo jiné znám svými tvrdými názory a ostrou rétorikou, otázkou však zůstává, nakolik se projeví v jeho prezidentské praxi. Přesto není vyloučeno, že by v případě konfliktu s Islámským státem sáhl Trump k povolání amerických vojáků do akce či dokonce k atomové bombě.

To ale nakonec podle amerických úřadů zřejmě nebude nutné. K osvobození iráckého města Mosul, které slouží jako bašta Islámského státu, by totiž mohlo dojít ještě před lednovou inaugurací Trumpa. Tvrdí to dosluhující ministr obrany USA Ashton Carter.

"Je to určitě možné, bude to však těžký boj," uvedl Carter podle agentury Reuters. Iráčtí vládní činitelé tvrdí, že se jim daří získávat pod své velení další části Mosulu, kvůli houževnatému odporu radikálů se však boje zřejmě protáhnout i do nadcházejícího roku. 

Carter se však domnívá, že americké a koaliční síly budou zřejmě muset zůstat v Iráku i po porážce islamistů. "Budeme muset dále čelit zahraničním bojovníkům snažícím se uniknout a pokusem IS přemístit se nebo se přetvořit. Za tímto účelem nejen Spojené státy, ale i naše koalice musí vydržet a zůstat vojensky zapojena," tvrdí Carter.

Zejména v Iráku prý bude nutné, aby koalice poskytovala nepřerušenou pomoc a pokračovala v dosavadní práci. "Měla by tedy nadále cvičit, vyzbrojovat a podporovat místní policii a další síly, které udrží oblasti vyčištěné od islamistů," dodal ministr obrany USA. 

Na ofenzivě proti Mosulu, která začala 17. října, se podílí přibližně 100.000 iráckých vládních vojáků, kurdské bezpečnostní síly a Šíitská domobrana. Ze vzduchu a ze země je podporuje vojenská koalice pod americkým velením. 

Témata:  USA Donald Trump Islámský stát

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 16:59

Kreml chce zatlačit Ukrajince hlouběji, obává se střel ATACMS

V případě, že Kyjev získá od Spojených států taktické balistické střely ATACMS s delším doletem, Rusko bude nuceno provést hlubší vojenské akce proti ukrajinským silám a rozšířit tzv. nárazníkovou zónu.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy