Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kritika Bruselu pomohla? EK zmírnila slova ohledně vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa

Sídlo EU
Sídlo EU
Foto: Pixabay

Brusel - Evropská komise (EK) čelila kvůli svému prohlášení po úmrtí kubánského diktátora Fidela Castra ostré kritice ze strany Česka. Mluvčí EK Margaritis Schinas se dnes snažil svůj původní výrok zmírnit.

Slovy, že potlačení tazvaného pražského jara v roce 1968 bylo bezpochyby "zvratem" v moderní evropské historii a komise význam této historické události plně respektuje, pak mluvčí mírnil své rozporuplné výroky z minulého týdne. Tehdy připomínku Castrovy podpory vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa označil za "velmi úzký pohled na realitu".

Na dopis, který kvůli výrokům poslali šéfovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi čeští a slovenští europoslanci, Juncker odpoví standardním způsobem, doplnil Schinas na pravidelném briefingu exekutivy EU.

Evropská komise vydala po Castrově úmrtí prohlášení podepsané Junckerem. Stálo v něm, že s Castrovou smrtí ztratil svět člověka, který "byl pro mnohé hrdinou" a jehož odkaz posoudí až historie.

Formulace o hrdinovi vzbudila v České republice a na Slovensku přinejmenším údiv. V dopise, který zveřejnil bruselský zpravodaj České televize, 14 českých a slovenských europoslanců vyjádřilo znepokojení z reakce komise a především se ohradilo proti Schinasovým slovům s tím, že jeho výroky pokládají za arogantní.

Témata:  Evropská komise (EK) Česká republika Fidel Castro EU

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.