Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skupina podporující migranty pomáhala nelegálním uprchlíkům vyhnout se deportacím

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín - Němečtí politici jsou vzteky bez sebe, ukázalo se totiž, že skupina podporující migranty využívá sociální média k informování běženců o tom, kdy mají být vyhoštěni aby se tak mohli vyhnout plánované deportaci. Píše to server Breitbart s odvoláním na německá média.

Němečtí politici se zlobí kvůli propřistěhovalecké skupině založené ve městě Radebeul s názvem „Barevný Radebeul", která na sebe upozornila tím, že migrantům pomáhá vyhnout se deportacím. Klub využil svou stránku na Facebooku, aby sdělil migrantům z Albánie, Srbska a Kosova, že je úřady plánují vyhostit ve dnech 7. a 8. prosince. Kvůli tomu mohli migranti uprchnout a skrýt se na jiném místě, uvádí německý server Tag 24.

Geert Mackenroth, regionální politik, který stojí v čele komise zaměřené na cizince, je naštvaný a klub za zasahování do procesu deportace kritizuje s tím, že by se měl chovat jako neutrální strana. Řekl, že azylový zákon je jasný a je legitimní, protože pochází od demokraticky zvolené vlády, a že akce klubu jen dále pomáhají těm, kteří žijí v zemi nelegálně.

Politik Křesťanskodemokratické unie (CDU) Sebastian Fischer uvedl, že klub brání vládě naplňovat zákon a poznamenal, že i když klub nedostává peníze od státu, neměl by nejednat takovým způsobem.

Saské ministerstvo vnitra uvedlo, že „takové příspěvky přirozeně komplikují práci našich kolegů," a poznamenalo, že deportace byla nařízena až poté, co bylo migrantům opakovaně řečeno, že budou muset odejít a že tak mohou učinit dobrovolně.

Klub, který popisuje sám sebe označuje za neziskovou organizaci pomáhající migrantům, odmítl odpovídat na dotazy novinářů a k celé věci se příliš nevyjadřuje.

Charity a organizace podporující migranty byly trnem v oku mnoha vlád, byly spojovány s násilím, nepokoji v táborech, a dokonce i úmrtími. Například v táboře v Calais rozšířili aktivisté skupiny „No Borders" zvěsti, které vedly k nepokojům a k hromadným pokusům dostat se do Velké Británie.

V řeckém Idomeni pak aktivisté pomohli migrantům zaútočit na hranici s Makedonií a rozdávali falešné mapy. Tyto snahy nakonec vedly k úmrtí několika migrantů, kteří se utopili při snaze překonat řeku nedaleko hranic.

Témata:  Německo uprchlíci migrace

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 19:58

Putin nařídil zastavení bojů na Ukrajině. Kvůli Velikonocům

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Donald Trump

Trumpa už se bojí i Světová banka. Více, než extrémního počasí

Světová banka mírní svou dříve hlasitou podporu klimatických opatření v době, kdy administrativa prezidenta Donalda Trumpa zvažuje omezení podpory mezinárodních organizací a financování klimatických programů. Ačkoliv klimatické financování tvoří 45 % ročního objemu půjček banky, mnohem více teď stojí o to, aby si zachovala podporu USA.