Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Donbasu se porušuje příměří, Ukrajina hlásí tři mrtvé vojáky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: 0629.com.ua

Kyjev - Na Donbasu zní nadále střelba, ačkoli je v platnosti příměří. Ukrajinská strana konfliktu hlásí tři mrtvé vojáky a pět zraněných. Povstalci naopak obviňují vládní vojska z nočního ostřelování Doněcka a Horlivky.

Konflikt si za dva roky bojů vyžádal asi 9200 mrtvých. I když boje od vyhlášení nového příměří loni v září výrazně zeslábly, občas dochází k výbuchům násilí. Mírová jednání zůstávají již řadu měsíců na mrtvém bodu, zatímco Moskva a Kyjev se vzájemně obviňují z neplnění sjednaných mírových dohod.

"Během uplynulých 24 hodin byli v boji zabiti tři ukrajinští vojáci, dalších pět utrpělo zranění," řekl plukovník Andrij Lysenko.

Ukrajinská armádní rozvědka podle agentury Interfax-Ukrajina předpokládá, že "ruská okupační vojska" na východě Ukrajiny podniknou sérii útoků jako propagandistickou ukázku síly v předvečer oslav sovětského vítězství v druhé světové válce, které se v Rusku slaví 9. května.

Nelze prý vyloučit, že se protivník pokusí zmocnit několika vesnic v "zemi nikoho" před ukrajinskými pozicemi v Mariupolu na březích Azovského moře. Ruské konvoje s "humanitární pomocí" prý již dovezly povstalcům potraviny, jejichž rozdávání má přilákat na květnové oslavy obyvatele.

Témata:  Ukrajinská krize Armáda Ukrajina Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:31

Extrémní počasí už není priorita? Boj s ním EU odkládá

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.