Brusel - Šéfy států a vlád Evropské unie čeká dnes v Bruselu nabitý program prosincového summitu osmadvacítky. Lídři by se měli dohodnout na zárukách, které Nizozemsku umožní jako poslední zemi EU ratifikovat asociační dohodu s Ukrajinou. Diskutovat se bude o migraci a v této souvislosti o vztazích s Tureckem či africkými státy nebo o posilování evropské bezpečnosti a spolupráci s NATO.
Tématem, které na jednání prezidentů a premiérů nemůže chybět, je dění v Sýrii. Unie zdůrazní potřebu humanitární pomoci ve válkou ničené zemi, připomene své odhodlání sankcemi trestat ty, kdo jsou odpovědní za válečné zločiny a porušování lidských práv. A nově také zdůrazní, že peníze z Evropy na obnovu země půjdou jen v případě věrohodných politických změn v zemi, kde má nyní v občanské válce jednoznačně navrch režim prezidenta Bašára Asada podporovaný Ruskem.
Předseda unijních schůzek Donald Tusk poslední letošní pravidelný summit naplánoval jako jednodenní, začne se tedy už pracovním obědem. U něj se budou probírat témata související s mezinárodní politikou, právě od Sýrie přes Ukrajinu, fungování jarní dohody o migraci mezi EU a Tureckem po užší spolupráci s africkými státy. Lídry čeká také debata o reformě unijního azylového systému a principech "efektivní solidarity".
Unie by kromě jiného měla zmínit potřebu intenzivnější podpory libyjské pobřežní stráže i možnost přispět k návratům migrantů přímo ze severní Afriky zpět do jejich zemí ještě před tím, než se vydají přes Středozemní moře do unie.
Odpoledne se summit, částečně za účasti generálního tajemníka NATO, bude zabývat posilováním evropské bezpečnosti, spoluprací se Severoatlantickou aliancí a také hospodářskou problematikou.
Související
18. dubna 2024 8:55
17. dubna 2024 9:59
23. března 2023 21:55
9. února 2023 13:12
21. října 2022 17:41
19. října 2022 15:55