Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve vazbě umírají stovky lidí. Vynucování přiznání, je to záhada, varují aktivisté

Vězení, ilustrační fotografie
Vězení, ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Dillí - Mezi roky 2010 a 2015 zemřelo v indických policejních vazbách kolem 600 osob. Uvádí to ve své nejnovější zprávě organizace Human Rights Watch. Část z nich zemřela na příčiny onemocnění, další vězněné osoby spáchaly sebevraždu. Mluví se také o brutálním mučení ze strany dozorců. To však indické úřady striktně odmítají.

V prostorách indických věznic údajně dochází k systematickému porušování osobních práv vězněných osob. Nelidské jednání indických dozorců však úřady tiše tolerují, uvádí list BBC.

Pracovníci HRW se zaměřili na 17 zvláštních případů úmrtí v indických věznicích. Vyzpovídali rovněž 70 osob jak ze strany rodinných příslušníků obětí, tak policejní úředníky, odborníky z justice a v neposlední řadě samotné policisty. V každém ze 17 případů pak HRW odhalila hrubé nedostatky policie ve vyšetřování a také praktiky, jakými si policisté vynucovali ze zadržených přiznání.

"Náš výzkum ukazuje, že policisté vyšetřující úmrtí ve vazbě se více zajímají o ochranu svých kolegů, než postavení odpovědných osoby před soud," řekla Meenakshi Ganguly, ředitelka HRW pro jižní Asii. V Indii musí být každá osoba, u které se rozhodne o vzetí do vazby, podstoupit lékařskou prohlídku a být předvedena před soudce.

HRW však uvádí, že hned v 67 z 97 úmrtí v indických celách v roce 2015 policie fatálně selhala a do 24 hodin v těchto případech podezřelé osoby nepředvedla a zadržovala je ve vazbě déle, než povoluje zákon.

Podle HRW se záznamech obviněných policistů z porušování moci veřejného činitele také jména spousty z nich záhadně ztrácí.

Témata:  Indie vazba věznice

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.