Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve vazbě umírají stovky lidí. Vynucování přiznání, je to záhada, varují aktivisté

Vězení, ilustrační fotografie
Vězení, ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Dillí - Mezi roky 2010 a 2015 zemřelo v indických policejních vazbách kolem 600 osob. Uvádí to ve své nejnovější zprávě organizace Human Rights Watch. Část z nich zemřela na příčiny onemocnění, další vězněné osoby spáchaly sebevraždu. Mluví se také o brutálním mučení ze strany dozorců. To však indické úřady striktně odmítají.

V prostorách indických věznic údajně dochází k systematickému porušování osobních práv vězněných osob. Nelidské jednání indických dozorců však úřady tiše tolerují, uvádí list BBC.

Pracovníci HRW se zaměřili na 17 zvláštních případů úmrtí v indických věznicích. Vyzpovídali rovněž 70 osob jak ze strany rodinných příslušníků obětí, tak policejní úředníky, odborníky z justice a v neposlední řadě samotné policisty. V každém ze 17 případů pak HRW odhalila hrubé nedostatky policie ve vyšetřování a také praktiky, jakými si policisté vynucovali ze zadržených přiznání.

"Náš výzkum ukazuje, že policisté vyšetřující úmrtí ve vazbě se více zajímají o ochranu svých kolegů, než postavení odpovědných osoby před soud," řekla Meenakshi Ganguly, ředitelka HRW pro jižní Asii. V Indii musí být každá osoba, u které se rozhodne o vzetí do vazby, podstoupit lékařskou prohlídku a být předvedena před soudce.

HRW však uvádí, že hned v 67 z 97 úmrtí v indických celách v roce 2015 policie fatálně selhala a do 24 hodin v těchto případech podezřelé osoby nepředvedla a zadržovala je ve vazbě déle, než povoluje zákon.

Podle HRW se záznamech obviněných policistů z porušování moci veřejného činitele také jména spousty z nich záhadně ztrácí.

Témata:  Indie vazba věznice

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy