Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Armáda z doby kamenné, drony za miliony jsou k ničemu. Kyjev zuří nad vybavením od USA

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.in.ua

Kyjev - Poradce náčelníka generálního štábu ukrajinské armády Natan Chazin se pustil do americé armády. Drony za miliony dolarů, které dodala Kyjevu, jsou prý neúčinné a v boji se separatisty vyzbrojovanými Ruskem nemohou uspět.

Přes 70 neozbrojených dronů Raven za 12 milionů dolarů (310 milionů korun) předal Pentagon Kyjevu letos v létě.

"Bylo to samého počátku chybné rozhodnutí, pokud by záleželo na mně, vrátil bych je do USA," řekl Chazin. Aparáty, které mají zjišťovat dělostřelecká stanoviště nepřítele, jsou opatřeny zastaralými analogovými systémy a povstalci jejich signál mohou snadno rušit.

Podle experta Jamese Lewise, jehož citovala agentura Reuters, "takové systémy armádu vracejí do doby kamenné".

Vláda prezidenta Baracka Obamy se zavázala poskytnout Kyjevu vojenskou pomoc v hodnotě 600 milionů dolarů, jejíž součástí ovšem nejsou útočné zbraně. Kromě bezpilotních letounů dodává ministerstvo obrany USA na Ukrajinu přístroje pro noční vidění či radary.

Témata:  Armáda Ukrajina U.S. ARMY "bezpilotní letouny ""drony"""

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.