Berlín - Někteří němečtí konzervativní politici volají po zpřísnění zákonů, které se týkají migrace a bezpečnosti v zemi. Při sledování islamistů v Německu prý policie selhala. S podobnou výzvou už v úterý příšla bavorská CSU, její šéf za to sklidil kritiku.
"Informace týkající se práce úřadů, které od včerejška dostáváme, jsou otřesné," uvedl místopředseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové Armin Laschet.
Konkrétní úřad, který podle něj selhal, ale neuvedl. "To se musí nejprve vyšetřit. Přední je samozřejmě: Zdroj bohužel vede, jak je tomu často, do Severního Porýní-Vestfálska," řekl. Právě v této západní spolkové zemi měl podezřelý Tunisan nahlášen pobyt v uprchlickém zařízení. Od února se ale zdržoval v Berlíně.
V této souvislosti Laschet kritizoval také údajný nedostatek spolupráce mezi jednotlivými spolkovými zeměmi. Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Ralf Jäger podle něj na středeční tiskové konferenci hovořil, jakoby považoval přesunem Amriho do Berlína věc pro sebe za vyřízenou.
Bavorská CSU krátce po berlínském atentátu vyzvala ústy svého předsedy Horsta Seehofera ke změně německé bezpečnostní a migrační politiky. Dnes se k Seehoferovi připojil i poslanec Spolkového sněmu a člen výboru pro otázky vnitra Stephan Mayer. Vyzval především ke zpřísnění bezpečnostních zákonů, ale i pravidel o místě pobytu osob.
Zásadní je podle Mayera také prodloužit dobu, po kterou mohou být odmítnutí žadatelé o azyl čekající na vyhoštění ve vazbě. Hledaný Tunisan Anis Amri podle něj v takové vazbě byl jen jeden den, úřady ho poté musely propustit.
Požadavek CSU na změnu migrační a bezpečnostní politiky dnes zopakoval také bavorský ministr financí Markus Söder. Nutný je podle něj "obrat o 180 stupňů". Německo ztratilo nejen kontrolu nad svými hranicemi, ale má "stále více problémy udržet kontrolu nad svými ulicemi a náměstími", řekl Söder.
Související
6. července 2025 20:52
4. července 2025 8:18
6. června 2025 21:00
1. června 2025 11:03
23. května 2025 20:46