Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Největší problémy Evropy jsou podle průzkumu přistěhovalectví a terorismus. Jaké obavy naopak polevují?

EU
EU
Foto: Pixabay

Brusel - Průzkum, který dnes zveřejnil Eurobarometr, ukázal, že největšími problémy, kterým EU čelí, jsou podle Evropanů i nadále přistěhovalectví a terorismus. Obavy v ekonomické oblasti naopak polevují.

Průzkum byl proveden v první polovině letošního listopadu. Imigraci pokládalo za největší důvod k obavám 45 procent dotázaných, na jaře to bylo o tři procentní body více. Podobně terorismus vnímalo jako největší problém 32 procent respondentů, což je v porovnání s obdobným jarním průzkumem o sedm procentních bodů méně.

V souvislosti s problematikou migrace uvedlo 69 procent Evropanů, že jsou zastánci společné evropské migrační politiky. 61 procent se staví pozitivně k migraci lidí z ostatních členských států EU. "Nicméně 56 procent Evropanů se staví negativně k přistěhovalectví osob pocházejících ze zemí mimo EU," uvádí se ve zprávě.

Za mnohem menší problém Evropané pokládají hospodářskou situaci (20 procent), stav veřejných financí v členských státech (17 procent) a nezaměstnanost (16 procent).

Důvěra v EU se podle průzkumu zvýšila o tři procentní body na 36 procent, čtyři pětiny Evropanů se ale k unii nadále stavěly neutrálně. Čtyři Evropané z deseti se domnívají, že jejich hlas má v EU váhu, což je takřka na úrovni nejvyšší hodnoty 42 procent z jarních průzkumů v letech 2014 a 2015. Občany EU se cítí být 67 procent Evropanů.

Čtyři pětiny Evropanů (81 procent) schvalují volný pohyb občanů EU po Evropě. Podpora eura mírně vzrostla na 58 procent v celé EU a na 70 procent v eurozóně.

Témata:  EU průzkumy přistěhovalectví

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy