Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odemčeni iPhonu teroristy stálo FBI přes 1,3 milionu dolarů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Apple

Washington - FBI zaplatila za odblokování telefonu iPhone používaného jedním z pachatelů loňského útoku v San Bernardinu přes 1,3 milionu dolarů.

Naznačil to podle agentury Reuters ve čtvrtek šéf FBI James Comey. Vyšetřovatelům se k údajům pomohla dostat nejmenovaná třetí strana.

Přesnou částku, jakou FBI za blíže neupřesněnou metodu zaplatila, Comey neuvedl. Bylo to prý ale hodně. "Určitě víc, než si vydělám do odchodu z této funkce, tedy za sedm let a čtyři měsíce. Podle mě to za to ale stálo," řekl na bezpečnostním fóru v Londýně.

Z údajů FBI a amerických úřadů vyplývá, že Comeyho roční plat k loňskému lednu činil 183.300 dolarů, napsala agentura Reuters. Pokud se do výpočtů nezahrnou odměny nebo možné zvýšení platu, vydělá si coby šéf FBI ještě 1,34 milionu dolarů.

Americké ministerstvo spravedlnosti v březnu oznámilo, že vyšetřovatelé se dokázali dostat k telefonu iPhone 5C, který používal Syed Farook. On a jeho manželka Tashfeen Maliková v San Bernardinu v prosinci postříleli 14 lidí a dalších 22 zranili. Oba při následné přestřelce s policií zahynuli. FBI tvrdila, že mobil by mohl obsahovat důkazy o možné komunikaci Farooka a jeho manželky s teroristickou organizací Islámský stát. Apple tlak vlády na spolupráci odmítal a varoval před vytvářením "zadních vrátek" k obsahu mobilů, zneužitelných zločinci i vládami.

Comey řekl, že FBI bude software použitý na telefonu z kauzy San Bernardino moci používat i na jiných iPhonech 5C s operačním systémem iOS 9.

Témata:  FBI Federální úřad pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation) iPhone USA

Související

Aktuálně se děje

8:54

Scénář posledního rozloučení s Jiřím Bartoškou (†78). Bude mít překvapivý průběh

Česko se v úterý naposledy rozloučí s Jiřím Bartoškou, který zemřel ve věku 78 let během předminulého týdne. Scénář posledního rozloučení v pražském Rudolfinu se definitivně vyjasnil až krátce před smutečním obřadem. Průběh akce bude překvapivý. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?