Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kurdové se dohodli se spojenci na vzniku federálního systému

Armáda Kurdů
Armáda Kurdů
Foto: cabinet.gov.krd

Damašek - Syrští Kurdové a jejich spojenci se dohodli na vytvoření federálního systému na severu Sýrie.

Přípravný výbor nyní začne připravovat volby nejdříve pro regionální a později pro centrální úřady. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Termín voleb Kurdové podle Reuters nesdělili, uvedli jen, že příslušná smlouva předpokládající vznik federálního systému byla na konferenci ve městě Rmílán v severosyrské provincii Hasaká ratifikována.

Zástupci tří kurdských regionů na severu Sýrie ohlásili záměr vytvořit v oblasti systém federální vlády již letos v březnu. Nyní přípravný výbor oznámil, že správa ponese název Demokratický federální systém Severní Sýrie.

Původně mělo být součástí názvu spojení Rojavy-Severní Sýrie, ale zástupci konference odhlasovali změnu, neboť součástí federálního systému budou nejen kurdské, ale i arabské a další etnické regiony. Název Rojava se používá k označení kurdských oblastí v severní Sýrii.

Témata:  Sýrie Kurdové Syrská krize

Související

Aktuálně se děje

23. července 2026 16:15

Meghan čelí obvinění z pokrytectví, finančně se jí nedaří a Američanům už lze krkem, ukazují průzkumy

Šest let po odchodu z britské královské rodiny se zdá, že plány Meghan Markle na nový život v Los Angeles nevycházejí zcela podle představ. Vévodkyně ze Sussexu letos čelí výraznému ochlazení vztahů se streamovacím gigantem Netflix, což znamená značný finanční propad oproti původní smlouvě na 75 milionů liber z roku 2020. Její lifestylová značka As Ever navíc partnerství s touto platformou ukončila, takže její byznys se snovými svíčkami a džemy nyní musí stát na vlastních nohách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy