reklama

Útok se odehrál v oblíbeném klubu Ortaköy Reina, kde se v té době bavilo několik set lidí. Turecká pobočka CNN informuje, že je jeden z útočníků zřejmě stále ještě v klubu.

Přitom ve městě na pořádek dohlíželo na 17 tisíc policistů. Podle televizní stanice CNN Turk jeden z útočníků zůstal uvnitř klubu a speciální policejní jednotka se chystá k zásahu v budově.

"Byl to teroristický útok. Podle posledních údajů o život přišlo 35 našich spoluobčanů, včetně jednoho policisty. Ví se také o 40 raněných," řekl guvernér.

 

Klub podle televize NTV prohledávají policisté a pyrotechnici. Zatím není jasné, co se s útočníky stalo. Na místě zasahuje 70 sanitek.

Reina je vyhlášený klub, nalézá se na evropské straně Istanbulu. Jen o pár stovek dál se na břehu Bosporu s odehrávaly oficiální silvestrovské oslavy, poznamenala agentura AFP. Dodala, že před třemi týdny si atentát, ke kterému se přihlásilo radikální kurdské uskupení, vyžádal v Itanbulu 44 mrtvých.

Na diskotéce Reina bylo podle místních televizí asi 700 návštěvníků, když jeden či dva útočníci v kostýmech Santa Klause začali asi půlhodinu po středoevropské půlnoci namátkou střílet. Lidé na útěku z klubu skákali do Bosporu, vylíčila televize NTV. Podle agentury Dogan útočníci vykřikovali cosi v arabštině.

Podle prvních odhadů stojí za útokem Islámský stát nebo kurdští rebelové.

Turecko se v loňském roce potýkalo s řadou teroristických útoků. V lednu si výbuch v historickém centru evropské části Istanbulu vyžádal 13 mrtvých, většinou německých turistů. Za útokem stál podle tureckých úřadů IS.

Teroristický útok zasáhl centrum metropole Ankary další útok. Výbuch nastraženého vozidla s bombou byl namířen proti vojenské koloně. Nepřežilo 28 osob a na 60 lidí bylo zraněno.

Exploze v centru Ankary si v březnu vyžádala životy nejméně 37 lidí a přes 100 lidí utrpělo zranění. Automobil naložený výbušninou explodoval v červnu ve čtvrti Vezneciler poblíž historického centra Istanbulu a místní univerzity v okamžiku, kdy kolem něj projížděl policejní autobus. Zahynulo 12 lidí.

Výbuchy a střelba na istanbulském Atatürkově letišti si vyžádaly životy 45 lidí a na 240 zraněných i konci června. V srpnu si trojice pumových útoků, které otřásly během 24 hodin východem Turecka, vyžádala 14 mrtvých a více než 220 zraněných.

Další srpnový pumový útok na svatbu ve městě Gaziantep v jižním Turecku, zhruba 65 kilometrů od syrských hranic, připravil o život nejméně 54 lidí.

Při dvou explozích u fotbalového stadionu istanbulského klubu Besiktas zahynulo v prosinci 38 lidí a více než 150 bylo zraněno. Většinu obětí tvoří policisté.

reklama