Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezidentem Haiti bude banánový magnát Moise

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Port-au-Prince - Na Haiti patrně skončila vleklá politická krize. Volební komise s odvoláním na konečné výsledky druhého kola voleb 20. listopadu oznámila, že se prezidentem karibské země stane banánový magnát Jovenel Moise (48) z místní vládnoucí strany.

Moise získal 55,6 procenta odevzdaných hlasů. Skončil tak volební proces, který začal v říjnu 2015 a ochromil politický život v této karibské zemi.

Moise začne svou novou politickou kariéru 7. února, kdy převezme úřad od prozatímní hlavy státu Jocelerma Priverta. Toho vybral v únoru 2016 parlament po vypršení mandátu prezidenta Michela Martellyho.

Nyní se čeká na to, jak bude na konečné výsledky reagovat politická opozice. Moiseho soupeři totiž předběžný výsledek, který koncem listopadu zveřejnila volební komise a předvídal Moiseho vítězství, odmítli. V zemi vzápětí vypukly nepokoje.

Témata:  Haiti volby Jovenel Moise

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.