Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Můj režim je na cestě k vítězství, volá Asad. Obvinění z válečných zločinů odmítá

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
Foto: presidentassad.net

Damašek - Syrský prezident Bašár Asad prohlásil, že je jeho vláda připravena jednat na mírových rozhovorech o čemkoli. Je také přesvědčen o tom, že je jeho režim od prosincového dobytí Halabu (Aleppa) na cestě k vítězství. Ve vleklé občanské válce stojí na straně Damašku Rusko, Írán a libanonský Hizballáh.

"Jsme oprávněni osvobodit jakékoli území, které kontrolují teroristé, ať už si říkají jakkoli. Ať se nazývají Islámský stát, An-Nusra (odnož Al-Káidy), ať říkají, že jsou umírnění, že jsou Bílé přilby (civilní záchranáři), nejde tu o jména," řekl Asad pro francouzská média.

Jeho vláda od počátku řadí k teroristům všechny oponenty, i ty, které některé západní a arabské země označují za umírněné a poskytují jim podporu.

Na dotaz, zda je vláda připravena jednat v Kazachstánu také o jeho udržení ve funkci prezidenta, řekl: "Ano, ale moje funkce je dána ústavou. Jestliže chtějí jednat o tom, musejí jednat o ústavě." Ústavní záležitosti podle něj musejí být předloženy ke schválení v referendu a o tom, kdo bude prezidentem, rozhodnou prezidentské volby.

Obvinění týkající se válečných zločinů, které jsou režimu připisovány a k nimž patří mučení vězňů, shazování barelových bomb na civilisty a bombardování nemocnic, Asad vyvracel. "Kdybychom takové věci dělali, neměli bychom podporu, já bych nebyl prezidentem, nebyla by už ani vláda. Dokázali jsme odolávat po celou válku, protože jsme měli lidovou podporu. Tu nemůžete mít, jestliže zabíjíte občany. Takže je to celé zkazka," řekl.

Témata:  Bašár Asad Sýrie

Související

Aktuálně se děje

17. října 2025 17:43

Česko může přijít o desítky miliard korun. Očkování proti chřipce přitom stojí jen stovky

Každý podzim se v Česku zvyšuje počet lidí s respiračními onemocněními. Chřipka přitom každoročně vyřadí z práce více než sto tisíc lidí. Jen v roce 2024 bylo podle údajů České správy sociálního zabezpečení vystaveno přes 105 tisíc pracovních neschopenek kvůli chřipce, v průměru na téměř čtrnáct dní.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy