Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německým paslovem roku je Volksverräter - zrádce národa, používá ho hlavně krajní pravice

Berlín, ilustrační foto
Berlín, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Berlín - Jazykovědkyně Nina Janichová dnes oznámila, že se německým paslovem roku stal výraz Volksverräter, tedy zrádce národa (lidu). Užívají ho především stoupenci krajní pravice nebo populistických hnutí.

Označení zrádce národa je podle poroty typickým dědictvím diktatur, včetně té nacistické, které podobné výrazy nezřídka užívaly. Jeho užití podle jazykovědců neumožňuje vážnou debatu a vede k ukončení jakékoliv pro demokracii a společnost tak nezbytné diskuze.

Například při loňských oslavách znovusjednocení Německa se pokřiku "Volksverräter" dostalo i kancléřce Angele Merkelové a prezidentovi Joachimu Gauckovi.

Při hlasování vycházela porota z 594 návrhů od 1064 lidí. Byla mezi nimi i slova jako Rapefugee (znásilňující uprchlík), Nafri (označení pro přistěhovalce ze severní Afriky) nebo Fake News (nepravdivé či falešné zprávy).

Vedle patvaru roku se v Německu pravidelně vyhlašuje i slovo roku. Tím se v prosinci stalo přídavné jméno postfaktisch (postfaktický).

Témata:  Německo jazyky

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.