Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Súdánský soud vyslechl obhajobu vězněného Čecha Petra Jaška

Soud, ilustrační fotografie
Soud, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Chartúm - Soud v súdánské metropoli tento týden vyslechl obhajobu českého občana Petra Jaška, který čelí obvinění z protistátní činnosti a dalších zločinů. Do kauzy se vložil i Evropský parlament, konečný verdikt by měl padnout 23. ledna.

Jašek byl v Súdánu zadržen v roce 2015, podle české diplomacie byl na misionářské výpravě. Súdánské úřady proti Jaškovi a třem Afričanům vznesly obvinění ze sedmi přečinů, mezi nimiž je také činnost proti státu.

Přizvaní svědci u soudu uvedli, že Jašek pouze předal šek na léčbu zraněného studenta Alího Umara a nesnažil se financovat rebelská hnutí, jak tvrdí obžaloba.

"Neziskové organizace i diplomaté působící v Súdánu potvrzují pozitivní dopad obrovského mezinárodního zájmu o spravedlivý proces v případu Petra Jaška a jeho tří spoluvězňů. Jednoho z obviněných už dokonce pro nedostatek důkazů propustili, a to vnímáme jako pozitivní signál," uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský.

Organizace Release International na svém webu napsala, že čtveřice je stíhána za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle této organizace pouze chtěli pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci.

Podle tohoto zdroje policie u Jaška na chartúmském letišti našla stvrzenku o předání 5000 dolarů na léčebné výdaje pro popáleného studenta. Český občan byl okamžitě zatčen.

Témata:  Petr Jašek Súdán Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)

Související

Aktuálně se děje

16. května 2025 10:51

Důchody v Česku? Lidé se stále sžívají s velkou změnou. Úřad musí vysvětlovat

Velká důchodová změna, která se týkala výplatních termínů, proběhla již v dubnu. Úřady ale neponechávají nic náhodě a v květnu znovu upozorňují důchodce, že jim peníze budou přicházet v první polovině kalendářního měsíce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Komentář

Rusko si může vybrat: Evropští vojáci na Dněpru, nebo u mezinárodně uznaných hranic

Už se stalo tradicí, že Kreml ujišťuje o svém zájmu o mír, načež svá slova vzápětí doprovodí dalšími útoky na civilní cíle či posilováním útočných kapacit. Ani tento týden nepřinesl výjimku. Zatímco Vladimir Putin veřejně prohlašoval, že je otevřen jednáním o míru, nad ukrajinskými městy zněly letecké poplachy a v ruském zázemí přibývalo jednotek, které se zjevně připravují na rozsáhlejší jarní nebo letní ofenzívu.