Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Súdánský soud vyslechl obhajobu vězněného Čecha Petra Jaška

Soud, ilustrační fotografie
Soud, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Chartúm - Soud v súdánské metropoli tento týden vyslechl obhajobu českého občana Petra Jaška, který čelí obvinění z protistátní činnosti a dalších zločinů. Do kauzy se vložil i Evropský parlament, konečný verdikt by měl padnout 23. ledna.

Jašek byl v Súdánu zadržen v roce 2015, podle české diplomacie byl na misionářské výpravě. Súdánské úřady proti Jaškovi a třem Afričanům vznesly obvinění ze sedmi přečinů, mezi nimiž je také činnost proti státu.

Přizvaní svědci u soudu uvedli, že Jašek pouze předal šek na léčbu zraněného studenta Alího Umara a nesnažil se financovat rebelská hnutí, jak tvrdí obžaloba.

"Neziskové organizace i diplomaté působící v Súdánu potvrzují pozitivní dopad obrovského mezinárodního zájmu o spravedlivý proces v případu Petra Jaška a jeho tří spoluvězňů. Jednoho z obviněných už dokonce pro nedostatek důkazů propustili, a to vnímáme jako pozitivní signál," uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský.

Organizace Release International na svém webu napsala, že čtveřice je stíhána za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle této organizace pouze chtěli pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci.

Podle tohoto zdroje policie u Jaška na chartúmském letišti našla stvrzenku o předání 5000 dolarů na léčebné výdaje pro popáleného studenta. Český občan byl okamžitě zatčen.

Témata:  Petr Jašek Súdán Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.