Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za Čecha vězněného v Súdánu se v petici postavily statisíce lidí

Věznice
Věznice
Foto: Pixabay

Bratislava - Svět se postavil za českého občana Petra Jaška, kterého súdánský soud koncem ledna poslal do vězení za špionáž a protistátní činnost. Petici na jaho podporu podepsalo již 400 tisíc lidí. Bude předána OSN a Súdánu. Informovala o tom slovenská odbočka mezinárodní organizace CitizenGO.

Zatímco česká diplomacie sdělila, že Jašek byl odsouzen k úhrnnému trestu 20 let odnětí svobody, Jaškův obhájce Umar Farúk řekl, že jeho klient dostal 24 let vězení.

Soud ho podle advokáta uznal vinným z vniknutí do země bez víz, ze špionáže, z pořizování snímků ve vojenských zónách a z vyvolávání nenávisti mezi komunitami.

Organizace CitizenGo uvedla, že Jašek byl odsouzen k 23 rokům a šesti měsícům vězení. Součástí trestu je podle ní i pokuta 100.000 súdánských liber (téměř 400.000 Kč).

Organizace Release International k případu již dříve uvedla, že čtveřice je stíhána za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle ní tito lidé pouze chtěli pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci. Jašek podle obhájců lidských práv předal v Súdánu příspěvek 5000 dolarů určený na léčbu studenta.

Témata:  Petr Jašek petice Česká republika

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.