Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do kauzy souzeného Čecha v Súdánu se vložila šéfka unijní diplomacie

Donald Tusk, Herman Van Rompuy a Federica Mogherini
Donald Tusk, Herman Van Rompuy a Federica Mogherini
Foto: European Union

Brusel - Proces s Čechem Petrem Jaškem v Súdánu sledují i lídři EU. Šéfka unijní diplomacie Frederika Mogheriniová v dopise českým europoslancům zdůraznila, že ochrana lidských a občanských práv je pro EU prioritou ve vztazích se Súdánem.

Jašek byl v Súdánu zadržen loni, podle české diplomacie byl na misionářské výpravě. Súdánské úřady však proti Jaškovi vznesly obvinění ze sedmi přečinů, mezi nimiž byla špionáž a další činnost proti státu. Není jasné, jak vysoký trest mu hrozí.

Šéfka unijní diplomacie s odvoláním na Jaškovy advokáty uvedla, že Súdánci nedávno přestali hovořit o obvinění ze špionáže. "To může naznačovat, že se případ vyvíjí dobrým směrem," uvedla Mogheriniová v dopise.

Sdělila také, že vyslanec EU v Súdánu nedávno projednal Jaškův případ se súdánským prezidentem Umarem Bašírem. Ten mu řekl, že se jedná o složitý případ, do kterého vláda v průběhu procesu nehodlá zasahovat. Avšak podle Mogheriniové ujistil, že "po vydání rozsudku se s českými úřady najde řešení".

Podle mluvčí europoslance Tomáše Zdechovského zapojení Mogheriniové svitla v případu další naděje.

Témata:  Petr Jašek Federica Mogherini Súdán

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.