Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínská letadlová loď Liaoning proplula kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda
Čínská armáda
Foto: The Telegraph

Tchaj-pej - První čínská letadlová loď Liaoning dnes proplula průlivem, který od sebe odděluje pevninskou Čínu a ostrov Tchaj-wan. Podle některých analytiků je stávající mise ukázkou, jak Peking plánuje plavidlo v budoucnu využívat k podpoře svých teritoriálních nároků.

Plavidlo Liaoning se společně s formací dalších čínských válečných lodí vracelo z vojenského cvičení v Jihočínském moři. Tchajwanská armáda vyzvala veřejnost ke klidu.

Liaoning nevstoupil do tchajwanských vod, jeho trasa ale křižovala vzdušnou identifikační zónu ostrova. Tchajwanská armáda v reakci nasadila své letouny a lodě, aby proplutí Liaoningu 160 kilometrů širokým průlivem "sledovaly a kontrolovaly".

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou se zvýšilo, když byla loni do funkce tchajwanské prezidentky zvolena politička Cchaj Jing-wen. Ta je představitelkou tchajwanské Demokratické pokrokové strany (DPP), která je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně nebo minimálně zachování současného stavu.

Témata:  Čína Čínská lidová osvobozenecká armáda Tchaj-Wan

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 14:03

Důchody slavných: Štefan Margita prozradil svůj plán. Na úřad nebude muset

Štefanu Margitovi je sice "důchodových" 68 let, ale své profesi se stále věnuje na té nejvyšší úrovni. V penzi už každopádně je, takže nebude muset běhat po úřadech, až se rozhodne s operním zpěvem skončit. A takový plán už výhledově má. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy