Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kašlete na IS, naštval se ministr na Rusko. Přišla tvrdá reakce

Ruské bojové letectvo v Sýrii
Ruské bojové letectvo v Sýrii
Foto: mil.ru

Washington - Ashton Carter, americký ministr obrany, v rozhovoru pro televizí stanici NB řekl, že Rusko nedosáhlo v boji proti IS žádného viditelného úspěchu. Amerika bojuje s IS sama, dodal. Jeho slova vzbudila velké reakce na ruských webech.

Carter kritizoval ruskou účast v Sýrii, jejímž jediným důsledkem podle něj je, že oddálila konec syrské občanské války. Moskva se nespojila s Washingtonem v jeho snahách „jemně odsunout Asada" a přinést do vlády umírněnou opozici. Carter si v rozhovoru naopak pochvaloval průběh operací v Mosulu, které podle něj jdou podle plánu.

Podle ruskou vládou sponzorované televizní stanice RT však Moskva nikdy neučinila takovéto sliby o odstavení Asada. Rusko prý chce ponechat na syrské lidu , aby suverénně rozhodl o své budoucnosti bez intervence vnějších sil. Podpora Damašku je podle RT zaměřena na zachování této suverenity. RT tvrdí, že ruské působení v Sýrii má dvojí podobu. Na jednu stranu Rusko zve všechny strany usilujících o smíření k jednacímu stolu. Zároveň se Rusko snaží o eliminaci IS a dalších džihádistických skupin, jak je to jen možné.

Podle RT to není Moskva, ale Washington, kdo sabotuje společnou koalici. Ruko při mnoha příležitostech zvalo Washington k zapojení do koordinovaných útoků proti IS, ale Pentagon ignoroval jejich výzvy. Kromě toho, upozorňuje RT, Washington nedokázal oddělit takzvané „umírněné" opoziční skupiny od z džihádistických bojovníků, což dále komplikuje situaci v Sýrii.

RT obviňuje USA, že jejich nálety zabily tucty syrských vládních vojáků. Washington tak nesplnil své sliby, podle kterých se neměl dopouštět takovýchto „omylů." Podle ruského ministra obrany se USA soustředí na zničení ropných továren ovládaných IS. Amerika tak podle něj pokračuje v další kampani, jejímž cílem je metodické zničení ekonomiky suverénní země. RT propagandisticky připomíná, že to bylo Rusko, které pomohlo osvobodit IS ovládané syrská města Palmyra a Aleppo.

Jiná ruská zpravodajská agentura s napojením na vládu, Sputnik News, citovala reakci místopředsedkyně Státní dumy, Iriny Yarovayové. „ Prohlášení šéfa Pentagonu lze popsat jako „krajní hysterii ". Znamená to naprosté selhání, když někdo ztratí nervy a jedinou (jeho) možností je obvinit někoho, kdo je efektivní v boji proti terorismu, což je Rusko," řekla Yarovayová v prohlášení. Jako RT, i Sputnik News naznačují nelegitimnost angažmá USA v Sýrii.

Témata:  Ruská armáda Islámský stát Sýrie Rusko Ashton Carter USA ruské angažmá v Sýrii

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.