Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropě hrozí obří migrační vlna mladých Afričanů. Ukazuje to nově zveřejněná zpráva

Africké děti, ilustrační fotgorafie
Africké děti, ilustrační fotgorafie
Foto: UNICEF

Berlín - Ekonomiky v rozvojových zemích nemohou držet krok s nárůstem populace, což znamená, že miliony lidí z Afriky budou pravděpodobně migrovat do Evropy. Ukazuje to nově zveřejněná zpráva, na kterou poukazují německá média.

Mezinárodní organizace pro práce (ILO) se sídlem v Ženevě uvádí, že ekonomiky rozvojových zemí v Africe, Asii a Jižní Americe nemohou zvládat nápor mladých lidí vstupujících do pracovního procesu. Výsledkem, zejména v Africe, je, že mnozí z nich jsou připraveni migrovat a hledat práci jinde - a jejich hlavním cílem bude pravděpodobně Europa, cituje ze zprávy Die Welt.

Ekonomové očekávají, že počet nezaměstnaných v afrických státech bude rychle stoupat, protože pomalý růst afrických ekonomik je schopen produkovat jen několik set tisíc pracovních míst v průběhu příštího roku. Naproti tomu ILO očekává, že po celém africkém kontinentu budou miliony mladých lidí vstupujících na trh práce.

Nezaměstnanost v Africe se v současné době pohybuje okolo osmi procent, ale celkový počet nezaměstnaných vzroste o více než milion z 37,1 milionu na 38,3 milionu, devět milionů lidí bez práce přitom pochází pouzr ze států v severní Africe.

V subsaharské Africe, která má jednu z nejvyšších porodností na světě, podle odhadů jedna třetina všech lidí říká, že je ochotna se stěhovat za prací. Někteří migranti jsou ochotni hledat práci v sousedních zemích, ale pro mnohé je ideální destinací Evropa; konkrétně Německo vzhledem k jeho aktuální pozici jako nejsilnější ekonomiky v Evropské unii.

I když je německá ekonomika do značné míry v dobrém stavu, zbytek Evropské unie se snaží vytvořit dostatečný počet dobře placených pracovních míst. Ve Španělsku bylo vytvořeno asi 400.000 pracovních míst, ale mnohá z nich jsou pouze na částečný úvazek nebo pro osoby s nízkou kvalifikací, což má za následek, že mnoho mladých lidí není schopno najít si práci, která odpovídá jejich vzdělání.

Ve zprávě se také uvádí, že téměř polovina nezaměstnaných v Evropské unii hledala práci posledních dvanáct měsíců nebo déle.

Zjištění ve zprávě ILO odrážejí do velké míry nedávno zvežejněné informace rakouské armádní zpravodajské služby, podle které existuje možnost, že do roku 2020 přijde do Evropy několik milionů afrických ekonomických migrantů.

Frontex také znamenal trend zvyšování africké ekonomické migrace. Loni vydal zprávu obsahující varování, že západoafrické země by mohly brzy zastínit Střední východ a střední Asii z hlediska počtu migrantů přicházejících z těchto regionů.

Témata:  uprchlíci nezaměstnanost Afrika

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.