reklama

Informovala o tom agentura AP s odkazem na zdroj z amerického ministerstva obrany. Ministerstvo tuto zprávu později potvrdilo.Jde zřejmě o poslední vojenskou operaci, kterou schválil dosluhující americký prezident Barack Obama. 

Tábory, na které Američané zaútočili s pomocí bombardérů B-2 i bezpilotních letounů, podle zdroje ležely 45 kilometrů jihozápadně od pobřežního města Syrta.

Při náletech přišlo o život přes 80 islamistických bojovníků, někteří z nich údajně aktivně plánovali útoky v Evropě. Oznámil to americký ministr obrany Ash Carter.

"Musíme udeřit na ISIL, kdekoli se objeví. Platí to zejména s ohledem na skutečnost, že víme o několika bojovnících ISIL v Libyi, kteří byli zapojeni do plánování útoků," uvedl podle agentury Reuters Carter. ISIL je zkratkou pro Islámský stát, která se někdy používá.

Cílem bombardování byli podle zdroje teroristé, kteří prchli, když USA podnikly nálety na Syrtu v prosinci 2016. Spojené státy tehdy potvrdily, že libyjské prozatímní vládě pomohou v boji proti IS, pokud je o to požádá.

reklama