reklama

Hosté museli počkat, dokud sněžný pluh neodstraní sníh, který zablokoval přístupovou cestu. Italskému listu La Repubblica to dnes řekl Quintino Marcella, přítel a zaměstnavatel jednoho ze dvou přeživších, kuchaře Giampiera Pareteho, který byl v hotelu s rodinou na dovolené.

„Giampiero a všichni ostatní hoteloví hosté zaplatili a shromáždili se na recepci. Byli připravení odjet, jakmile dorazí sněžný pluh," uvedl Marcello. Hostům podle něj nejdříve řekli, že pluh cestu prohrne do 15. hodiny, pak se ale jeho příjezd posunul na 19. hodinu. „Měli už připravené kufry, všichni hosté chtěli odjet," dodal.

Jeden z přeživších měl velké štěstí. „Jsem naživu, protože jsem šel do auta, abych vzal léky své ženě, kterou bolela hlava," řekl Parete záchranářům. Když se obrátil směrem k budově, viděl „padat na hotel horu". Lavina pohřbila i jeho, vlastními silami se však dostal ven.

Osmatřicetiletý Parete pak podle svých slov našel dalšího muže, který lavinu přežil. Fabio Salzetta v hotelu pracoval jako údržbář. Společně pak zavolali Pareteho příteli Marcellovi. Parete, který je spolu s druhým přeživším v nemocnici ve městě Pescara, dodal, že v hotelu zůstala jeho žena i dvě děti. Kromě Pareteho a Salzetty na místě nezaznamenali žádné známky života. Pohřešují se zhruba tři desítky lidí.

Marcella, kterému se dvojice dovolala, se podle svých slov pokusil zalarmovat policii a prefekturu v Pescaře, nikdo mu prý ale nevěřil. „Úřad prefekta mi řekl, že to není pravda, protože v hotelu je vše v pořádku," tvrdí Marcello. Podle něj ho vážně začali brát až po několika telefonátech a pomoc dorazila až dvě hodiny po pádu laviny. První záchranáři se na místo neštěstí museli dostat na lyžích.

reklama