Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Snad se britským příkladem nechají inspirovat i další členové EU, zní z Česka

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Praha – Britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že její země nechce ani částečné či přidružené členství v Evropské unii. Británii tedy čeká tvrdý brexit. Británie prý touží po zcela novém partnerství, které bude respektovat odlišnost ostrovní země a její nové aspirace. Jejím slovům tleská také někdejší europoslanec Ivo Strejček.

„Projev britské premiérky Mayové, ve kterém nastínila priority a cíle, se kterými Británie vstoupí do vyjednávání podmínek odchodu z Evropské unie, byl vystoupením politika zastupujícího zájmy suverénní země, jenž s úctou respektuje výsledek svobodného rozhodnutí voličů,“ domnívá se.

Připomíná její slova o tom, že Britové hlasovali pro změnu a lepší budoucnost své země, lidé podle ní chtějí znovu svobodně rozhodovat o své zemi sami. „EU doopravdy neopustíme, pokud nezískáme zpět naprostou kontrolu nad vlastními zákony,“ uvedla Mayová.

Tomuto klíčovému východisku podle Strejčka odpovídá zvolená pozice britské vlády nejméně ve dvou nosných rozhodnutích: opustit jednotný evropský trh, s ním spojenou celní unii a odejít z Evropského soudního dvora. „Odchod z tzv. jednotného evropského trhu je oprávněné posuzovat především jako záměr oprostit se od gigantického množství regulatorních povinností, kterými je členství v tomto projektu podmíněno,“ uvádí někdejší europoslanec na stránkách Institutu Václava Klause.

Svým rozhodnutím prý Britové obnažují krutou pravdu. „Přestože se jednotný evropský trh dávno vyčerpal, stal se (podobně jako jednotná evropská měna) nedotknutelným fetišem. Už není prostorem volného podnikání v ekonomicky liberálním slova smyslu, ale je přeregulovaným prostředím, ve kterém je nepřetržitý a dusivý proud harmonizačních pravidel tvořen mimo demokratický proces národních parlamentů. Opustit jednotný trh a vymknout se jurisdikci Evropského soudního dvora jsou tak zásadními kroky ke svobodné, nezávislé a prosperující Velké Británii,“ domnívá se.

„Opouštíme Evropskou unii, ale neopouštíme Evropu. Chceme pro naše děti budovat úspěšnou Británii,“ uvedla ve své řeči Theresa Mayová. „Doufejme, že se britským příkladem nechají inspirovat i další členové EU,“ dodává k jejím slovům Strejček.

Témata:  Brexit Ivo Strejček

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.