reklama

Radev se dnes ujal svého úřadu během slavnostní ceremonie před sofijskou katedrálou Alexandra Něvského v Sofii. "Chci být prezidentem všech Bulharů bez ohledu na stranickou příslušnost, národnost či vyznání," prohlásil dnes ve svém prvním projevu v roli šéfa státu.

Ve čtvrtečním projevu v parlamentu Radev mimo jiné vyzval k obnovení dialogu mezi Západem a Ruskem, s nímž chce zlepšit vztahy.

Radev v předvolební kampani volal po zrušení sankcí uvalených na Rusko kvůli anexi ukrajinského Krymu, který je podle něj "de facto ruský". V parlamentním projevu se nicméně vyslovil pro zachování západního směřování Bulharska a zdůraznil, že členství v EU a NATO "nemá žádnou alternativu a nemůže být zpochybněno".

Radev s podporou bulharských socialistů, což jsou přejmenovaní bývalí komunisté, zvítězil v listopadovém druhém kole prezidentských voleb, když porazil vládní proevropskou kandidátku Cecku Cačevovou. Tento výsledek vyvolal v zemi další politickou krizi, protože premiér Bojko Borisov splnil slib, že odstoupí, když Cačevová nevyhraje. Žádná strana totiž není s to vytvořit nový koaliční kabinet, a zemi tudíž na jaře čekají předčasné volby.

reklama