reklama

USA mají zájem spolupracovat s Ruskem „stejně jako s kýmkoli jiným" v boji proti IS. „Prezident dal velmi jasně najevo, že bude spolupracovat s kteroukoli zemí oddanou myšlence porážky IS," prohlásil Spicer. Může přitom jít jak o zápas na bojišti, tak i v ekonomice.

V předvolební kampani nový prezident označoval porážku IS za jeden z hlavních cílů své zahraniční politiky. Prohlašoval, že islámské teroristy po nástupu do úřadu „rychle porazí". Žádné podrobnosti o svých plánech na operace v Sýrii nebo Iráku ale zatím nesdělil.

Spicer informoval novináře o dnešním telefonickém rozhovoru prezidenta s egyptskou hlavou státu Abdal Fattáhem Sísím, v němž Trump ujistil egyptské vedení o pokračování vojenské podpory USA. Egypt je po Izraeli druhým největším příjemcem vojenské pomoci z USA.

Řeč byla také o boji proti terorismu a podpoře egyptského hospodářství. Trump podle Spicera pochválil egyptského prezidenta za statečné kroky směřující k reformě ekonomiky. Ocenil přitom, že Egypt je podniká v obtížné válce s terorismem.

Mluvčí také komentoval situaci v Jihočínském moři a územní nároky Číny. Prohlásil, že nová americká vláda Číně zabrání, aby obsadila ostrovy v mezinárodních vodách. „Jde o to, zda jsou tyto ostrovy v mezinárodních vodách a nejsou tedy součástí Číny. V takovém případě budeme chránit mezinárodní vody před územními nároky cizích států," dodal.

reklama