Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo navýší počet vojáků na misi OSN v Mali

Bundeswehr, ilustrační fotografie
Bundeswehr, ilustrační fotografie
Foto: Bundeswehr

Berlín - Spolkový sněm dnes schválil návrh, podle kterého Německo výrazně rozšíří svou účast na vojenské misi OSN v Mali. Zatímco dnes tam působí asi 530 německých vojáků, do budoucna jich má být až 1000. Dalších až 300 se jich bude na jihu africké země podílet na výcviku místních vojáků.

Mise OSN v Mali (MINUSMA) je podle německých médií v současné době nejnebezpečnějším nasazením modrých přileb. Útoky rebelů a islámských radikálů si vyžádaly už desítky životů vojáků i zaměstnanců OSN.

Důležitá je též otázka migrace. Mali je spolu se sousedním Nigerem jednou ze zemí, kudy do Libye a posléze přes Středozemní moře do Evropy směřuje velká část běženců.

Německý kontingent se v Mali, kde působí i čeští vojáci, podílí především na operacích v oblasti města Gao ve střední části země, kterou dříve ovládali povstalci. Na starosti má zejména monitorování okolí pomocí bezpilotních letounů. Nově se bude podílet i na záchraně zraněných, a to díky bojovým a transportním vrtulníkům, které dostane.

Témata:  Německo Německá armáda Mali OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.