Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo navýší počet vojáků na misi OSN v Mali

Bundeswehr, ilustrační fotografie
Bundeswehr, ilustrační fotografie
Foto: Bundeswehr

Berlín - Spolkový sněm dnes schválil návrh, podle kterého Německo výrazně rozšíří svou účast na vojenské misi OSN v Mali. Zatímco dnes tam působí asi 530 německých vojáků, do budoucna jich má být až 1000. Dalších až 300 se jich bude na jihu africké země podílet na výcviku místních vojáků.

Mise OSN v Mali (MINUSMA) je podle německých médií v současné době nejnebezpečnějším nasazením modrých přileb. Útoky rebelů a islámských radikálů si vyžádaly už desítky životů vojáků i zaměstnanců OSN.

Důležitá je též otázka migrace. Mali je spolu se sousedním Nigerem jednou ze zemí, kudy do Libye a posléze přes Středozemní moře do Evropy směřuje velká část běženců.

Německý kontingent se v Mali, kde působí i čeští vojáci, podílí především na operacích v oblasti města Gao ve střední části země, kterou dříve ovládali povstalci. Na starosti má zejména monitorování okolí pomocí bezpilotních letounů. Nově se bude podílet i na záchraně zraněných, a to díky bojovým a transportním vrtulníkům, které dostane.

Témata:  Německo Německá armáda Mali OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.